W piątek w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie będzie można posłuchać „Iliady” Homera. Organizatorzy spotkania przygotowali także krótkie wykłady o życiu rodzinnym Greków epoki archaicznej, ich technikach walki i obyczajach pogrzebowych.
Czytanie najstarszego eposu literatury europejskiej przygotowano w ramach Międzynarodowego Festiwalu Łaciny i Greki wymyślonego przez entuzjastów kultury antycznej we francuskim Lyonie. Ideą festiwalu jest przypominanie i przybliżanie współczesnym odbiorcom dziedzictwa antyku przez głośne czytanie najważniejszych dzieł literatury starożytnych Greków i Rzymian.
"Naszym zamysłem jest pokazanie, jak bardzo +Iliada+ w swojej epoce pełniła funkcje swego rodzaju encyklopedii o całym ówczesnym świecie i wszystkich jego najważniejszych problemach i aspektach" - powiedziała we wtorek dziennikarzom Małgorzata Cieśluk z Uniwersytetu Szczecińskiego.
"+Iliada+ była również znakomitym narzędziem komunikacji społecznej przez wszystkie epoki w kulturze europejskiej po wiek XX i XXI. Jeżeli rozmawiamy dziś nieustannie z większym i mniejszym natężeniem o problemach styku cywilizacji, o problemie postrzegania kogoś, kogo uważamy za obcego naszej cywilizacji to pierwszą osobą, która przeprowadziła refleksję na ten temat, i której ślady i to bardzo wyraźne widzimy w +Iliadzie+ jest Homer" - dodała Cieśluk.
Podczas dwugodzinnego spotkania można będzie usłyszeć fragmenty utworu w oryginale, a także wysłuchać wyimków eposu w przekładzie na język polski. Studenci i wykładowcy Uniwersytetu Szczecińskiego, pracownicy Książnicy Pomorskiej oraz członkowie Oddziału Szczecińskiego Polskiego Towarzystwa Filologicznego przybliżą także w krótkich prezentacjach różne wątki obecne w antycznym tekście; życie rodzinne Greków epoki archaicznej, ich techniki walki i obyczaje pogrzebowe.
"Iliada" to jeden z dwóch przypisywanych Homerowi eposów antycznych, przez historyków literatury zgodnie uznawana za najstarsze dzieło literackie w kulturze europejskiej. To epos heroiczny, czyli rodzaj poematu, który opowiada historię niezwykłego bohatera na tle ważnych i przełomowych wydarzeń.
Homer to grecki twórca uznawany za ojca poezji epickiej i całej literatury europejskiej, najsławniejszy z autorów greckich i najstarszy europejski poeta znany z imienia. W samym antyku niewiele wiedziano o Homerze; starożytni przekazali siedem fantastycznych żywotów poety. Według nich, Homer był śpiewakiem boskiego pochodzenia, ślepcem, na co wskazuje jego imię. Homerowi przypisuje się autorstwo dwóch najsłynniejszych eposów greckiego antyku "Iliady" i "Odysei". (PAP)
autor: Kacper Reszczyński
res/ agz/