Apelem pamięci oraz złożeniem wieńców przed Grobem Nieznanego Żołnierza i na mogiłach powstańczych na wojskowych Powązkach stolica uczciła w środę 93. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego.
"Przybyliśmy tutaj, by złożyć hołd naszym przodkom w rocznicę wydarzeń, które żyją w naszej pamięci i napawają nas dumą. My Wielkopolanie stajemy dziś by dać świadectwo czynów powstańców wielkopolskich, którzy 93 lata temu chwycili za broń w obronie niepodległości i zwyciężyli. Po latach pruskiego zaboru Wielkopolska połączyła się z Macierzą. Zwycięstwo okupione zostało krwią zabitych i rannych. Nie byłoby tego zwycięstwa bez podjęcia walk w całej Wielkopolsce, bez włączenia się do niej wszystkich grup społecznych" - mówił podczas uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.
Marek Woźniak: "W tej walce powstańcy z grup ochotników zamieniali się w doskonale zorganizowaną i profesjonalną armię liczącą pod koniec powstania blisko 130 tys. osób. Słowa +wolność i niepodległość+ tak długo były dla nich tylko marzeniem, ale gdy się ziściły Wielkopolanie byli jednak w stanie pójść dalej, walczyć o wolność dla innych".
Jak zaznaczył, ta solidarność społeczna, powszechność udziału w powstaniu i atmosfera braterstwa w oddziałach były w zniszczonej wojną Europie ewenementem. "To wszystko w dużej mierze zdecydowało zapewne o zwycięstwie. W tej walce powstańcy z grup ochotników zamieniali się w doskonale zorganizowaną i profesjonalną armię liczącą pod koniec powstania blisko 130 tys. osób. Słowa +wolność i niepodległość+ tak długo były dla nich tylko marzeniem, ale gdy się ziściły Wielkopolanie byli jednak w stanie pójść dalej, walczyć o wolność dla innych. Poszli na osiecz Lwowa, brali także udział w powstaniach śląskich. Cześć ich pamięci" - powiedział Woźniak.
Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz odmówił modlitwę w intencji uczestników Powstania Wielkopolskiego. Podczas uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza, gdzie wartę honorową zaciągnęli żołnierze i harcerze, odczytano apel pamięci, odbyła się także parada hufców harcerskich.
Wieńce przed pomnikiem złożyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz korpusu dyplomatycznego i organizacji kombatanckich. W intencji uczestników walk wcześniej odbyła się msza św. w kościele ojców Dominikanów. Hołd powstańcom wielkopolskim oddano także na Wojskowych Powązkach, gdzie znajdują się mogiły ok. 60 uczestników zrywu.
Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. Wojska powstańcze wyzwoliły spod władzy niemieckiej niemal całą Wielkopolskę. Był to jedyny zakończony zwycięstwem zryw niepodległościowy na terenie zaborów. Za koniec powstania historycy uznają likwidację Frontu Wielkopolskiego 8 marca 1920 roku, choć powstańcze zdobycze i prawo do Ziemi Wielkopolskiej dał odrodzonej Polsce Traktat Wersalski z 28 czerwca 1919 roku.(PAP)
akn/ ls/