Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych odznaczył w środę ambasadora USA w Warszawie Lee A. Feinsteina kombatanckim krzyżem pamiątkowym „Zwycięzcom". Odznakę ustanowiono w celu upamiętnienia zwycięstwa nad III Rzeszą. Ambasador USA został także uhonorowany odznaką okolicznościową "65 rocznicy Bitwy pod Lenino". Wręczono mu ponadto zestaw dwóch odznak pamiątkowych (w jednym etui): "Za Obronę Westerplatte" i "Za Szturm Berlina".
"Słowa nie mogą wyrazić, jak zachwycony jestem tymi odznaczeniami. Tak naprawdę wasza odwaga, a także decyzja, by nadal honorować naszą wspólną historię jest podwaliną pod obecną współpracę polskich i amerykańskich sił zbrojnych" - powiedział Feinstein podczas uroczystości.
Zauważył, że wielu przedstawicieli amerykańskich sił zbrojnych ma polsko brzmiące nazwiska. "Czasami trudno powiedzieć, kto jest Polakiem, a kto Amerykaninem, ale to nie ma znaczenia, bo jesteśmy po tej samej stronie" - dodał.
Ambasador powtórzył także - po polsku - słowa wypowiedziane przez prezydenta USA Baracka Obamę podczas jego majowej wizyty w Polsce: "Wasza służba i poświęcenie zawsze będą dla nas inspiracją".
Prezes Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych płk Henryk Strzelecki podczas wręczania odznaki "Zwycięzcom" podkreślił, że polscy żołnierze wielokrotnie walczyli ramię w ramię z amerykańskimi. Jak mówił, Polska i USA poprzez udział w misjach w Iraku czy Afganistanie kontynuują tę dobrą tradycję.
Organizatorzy zwrócili uwagę, że spotkanie odbyło się w 70. rocznicę japońskiego nalotu na bazę Pearl Harbor.
Według oficjalnej strony Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, organizacja ta zrzesza obywateli polskich, którzy walczyli o wolność, suwerenność i niepodległość ojczyzny w formacjach Wojska Polskiego, m.in. sojuszniczych armii państw koalicji antyhitlerowskiej oraz podziemnych organizacjach ruchu oporu.
Działalność związku - czytamy - ukierunkowana jest przede wszystkim na popularyzowanie i utrwalanie w pamięci społecznej dziejów walk niepodległościowych, udział w procesie wychowania młodzieży w duchu patriotyzmu oraz otaczanie opieką członków związku i pozostałych po nich wdów i wdowców, zwłaszcza w zakresie spraw socjalnych i zdrowotnych. (PAP)
pż/ son/ gma/