Dzieła malarza ekspresjonisty Ottona Muellera, członka grupy Bruecke i pedagoga przedwojennej Akademii Sztuki i Rzemiosła Artystycznego we Wrocławiu oraz prace artystów ówczesnego środowiska wrocławskiego można będzie oglądać od wtorku na wystawie w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.
Wystawa „Malarz. Mentor. Mag. Otto Mueller a środowisko artystyczne Wrocławia” została przygotowana we współpracy z Galerią Narodową w Berlinie, gdzie była prezentowana do 13 marca, oraz Fundacją Alexandra i Renaty Camaro.
„Otto Mueller to artysta, który ma prawo być zaliczany do najwybitniejszych twórców, którzy kiedykolwiek tworzyli na tym terenie” - powiedział dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu Piotr Oszczanowski podczas konferencji prasowej zapowiadającej wystawę.
Zwrócił uwagę, że artysta już za życia cieszył się ogromnym uznaniem i szacunkiem, choć wzbudzał też szereg kontrowersji. „Bohaterem tej wystawy pozostaje Otto Mueller, jednak zależało nam, żeby dzięki niemu zaprezentować ten wyjątkowy kontekst, czyli wszystko to, co działo się w latach 20. XX wieku we Wrocławiu” – wyjaśnił dyrektor muzeum.
„Ideą ekspozycji jest przedstawienie sylwetki nietuzinkowego artysty, otoczonego legendą już za życia, charakterystycznego przedstawiciela ówczesnej bohemy artystycznej. Jednocześnie, przedstawia ona środowisko artystyczne, w którym Mueller się obracał: grono wybitnych pedagogów wrocławskiej Akademii Sztuki i Rzemiosła Artystycznego, jak również grono jego uczniów” – powiedziała kuratorka wrocławskiej wystawy Barbara Ilkosz.
Na wystawie zaprezentowane będą przykłady wczesnej twórczości Muellera z okresu przynależności do grupy Bruecke, oraz prace z zakresu malarstwa i grafiki ilustrujące dwa wiodące motywy w jego sztuce: akty na tle pejzażu oraz „obrazy cygańskie”. „Jako przedstawiciel bohemy artystycznej, postrzegany jako +pół artysta, pół cygan+, wykazywał duże zainteresowanie folklorem cygańskim. Z Wrocławia wyprawiał się na Bałkany, na Węgry, tam obserwował życie Cyganów. Na wystawie prezentujemy bardzo znany cykl pt. „Teka cygańska+, który Mueller wykonał we Wrocławiu” – dodała kuratorka.
„W ramach tej wystawy opowiadamy na nowo istotny rozdział historii związków kulturalnych między Polską a Niemcami” – podkreśliła kuratorka i pomysłodawczyni wystawy Dagmar Schmengler, która wyjaśniła, że Otto Mueller, który znany jest głownie jako artysta grupy die Bruecke, przez ponad 10 lat pracował w Akademii Sztuki i Rzemiosła Artystycznego we Wrocławiu.
„Ten aspekt stał się centralnym puntem, wokół którego skupiły się nasze badania w ramach tego projektu. Ottona Muellera otaczało tutaj wielu współpracowników i naśladowców. W ramach tej wystawy chcemy pokazać Ottona Muellera i jego oddziaływanie z trzech różnych perspektyw – malarza, mentora i artysty-maga” – tłumaczyła.
Pracom Ottona Muellera towarzyszą dzieła pedagogów wrocławskiej Państwowej Akademii Sztuki i Rzemiosła, takich jak: Oskar Moll, Alexander Kanoldt, Oskar Schlemmer, Georg Muche, Johannes Molzahn, oraz uczniów i uczennic Muellera, m.in. Alexandra Camaro, Johnny’ego Friedlaendera, Heinricha Tischlera, Willy’ego Schmidta, Isidora Aschheima, Grety Jahr-Queisser, Margarety Schultz-Dreier, a także polskiego studenta Jana Cybisa. Wystawę uzupełnią prace współczesnego wrocławskiego malarza Zdzisława Nitki, „późnego ucznia” Muellera.
Wystawę w Muzeum Narodowym będzie można oglądać do 30 czerwca. (PAP)
autor: Agata Tomczyńska
ato/ pat/