Prawie 80 wystawców, ok. 40 spotkań z pisarzami, dyskusje m.in. jak promować czytelnictwo w internecie oraz warsztaty zachęcające dzieci do czytania – w piątek w Białymstoku rozpoczęły się 8. Międzynarodowe Targi Książki.
Targi potrwają do niedzieli, a odbywają się już tradycyjnie w Operze i Filharmonii Podlaskiej oraz w Białostockim Teatrze Lalek. Jak mówią organizatorzy targów z Fundacji Sąsiedzi, to największa taka impreza na wschód od Wisły. Jak co roku, na targi przyjechało kilkudziesięciu wystawców z całego kraju, a także z zagranicy. Zaplanowano też kilka ogólnopolskich premier.
Imprezie towarzyszy festiwal literacki "Na pograniczu kultur", w którego ramach odbędzie się blisko 40 spotkań literackich, dyskusja z blogerami i wydawcami o tym, jak promować książki w internecie, spotkanie moderatorów klubów czytelniczych, a także warsztaty - skierowane przede wszystkim do dzieci.
Pierwszy dzień targów, jak zawsze, skupia się przede wszystkim na ofercie dla dzieci. Mogą one spotkać się m.in. z pochodzącym z Białegostoku, a uwielbianym przez młodych czytelników Grzegorzem Kasdepke. W trakcie targów odbędzie się premiera jego najnowszej książki "Bezu-bezu i spółka". W programie jest również spotkanie z Tomaszem Samojlikiem i Adamem Wajrakiem wokół ich wspólnej książki o zwierzętach Puszczy Białowieskiej.
Poza spotkaniami z ulubionymi pisarzami, do których młodzi czytelnicy będą mogli się zgłosić po autograf, zaplanowano warsztaty literackie i plastyczne. Organizatorzy liczą, że w tych wydarzeniach wezmą udział ponad dwa tysiące dzieci, co - jak podkreślają - daje nadzieję na wyedukowanych czytelników w przyszłości.
W kolejne dni zaplanowano wydarzenia dla dorosłych. Będzie to m.in. spotkanie z Chrisem Carterem, brytyjskim pisarzem kryminałów o przygodach detektywa Roberta Huntera. Ze swoimi czytelnikami spotka się też laureatka nagrody NIKE, autorka m.in. "Ciemno, prawie noc", Joanna Bator. O swoich książkach opowie też inny laureat nagrody NIKE Marcin Wicha. Ważnym gościem bęzie także dziennikarz i reportażysta Mariusz Szczygieł.
Nie zabraknie pisarzy tworzących w regionie - o swoich reportażach dotyczących życia na obrzeżach Puszczy Białowieskiej "Orzeszkowo 14. Historie z Podlasia" opowie Anna Romaniuk, a Krzysztof Giedroyć, autor książek, których akcja dzieje się w Białymstoku, zaprezentuje swój nowo wydany tomik poetycki "Berżałowce".
Targi zakończą się w niedzielę po południu spotkaniem z autorką książki "Służące do wszystkiego" Joanną Kuciel-Frydryszak oraz z wydawnictwem Grupa Verde.
Impreza została dofinansowana z budżetu województwa podlaskiego oraz miasta Białystok.(PAP)
autorka: Sylwia Wieczeryńska
swi/ mabo/