W Wielkim Tygodniu ponad 200 kościołach na terenie 37 diecezji księża będą spowiadać wiernych do północy lub przez całą noc w ramach 10. edycji akcji „Noc konfesjonałów” - poinformował we wtorek PAP koordynator akcji ks. Grzegorz Adamski.
Jak zaznaczył w komunikacie przesłanym PAP akcja potrwa od wtorku do soboty. W tym czasie księża będą dyżurować w konfesjonałach w kościołach największych miast Polski, m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Katowicach, Szczecinie, Lublinie, Krakowie i Gdańsku.
Najwięcej parafii włączyło się w archidiecezjach i diecezjach: opolskiej (21), sosnowieckiej (13), wrocławskiej 12, kaliskiej (9), szczecińsko-kamieńskiej (9) i zielonogórsko-gorzowskiej (9) oraz po (8) w krakowskiej, kieleckiej, gliwickiej i warszawskiej. Łącznie tegoroczna Noc Konfesjonałów organizowana jest w ponad 200 kościołach.
Jak wyjaśnił ks. Adamski powodzenie poprzednich edycji akcji uwidoczniło, że pomimo wielu praktyk wielkopostnych, jest rosnąca grupa ludzi, która nie korzysta ze zwyczajnych praktyk realizowanych w parafiach.
"Powodem takich postaw nie jest jedynie zła wola czy lenistwo, lecz również styl życia, który objawia się w zapracowaniu, nieustannym biegu, życiowej gonitwie. To właśnie od tej grupy ludzi płynęła największa wdzięczność za stworzenie możliwości wyspowiadania się w niestandardowych godzinach" - ocenił.
Podkreślił, że "Noc Konfesjonałów" opiera się na dwóch filarach. "Chronologicznie pierwszy, to poszukiwanie w przestrzeni publicznej - w tym w Internecie - sposobu dotarcia do osób zabieganych, żyjących poza wspólnotą Kościoła. Drugi, to trud setek księży, którzy pomimo intensywnego okresu Triduum Paschalnego, zgłaszają gotowość do przeprowadzenia akcji w swojej parafii do północy lub przez całą noc" - zaznaczył ks. Adamski.
Informacje gdzie i w jakich godzinach można wyspowiadać się w nocy, można znaleźć na stronie internetowej: www.nockonfesjonalow.pl. Po wpisaniu w wyszukiwarce serwisu pierwszych trzech liter miasta pojawi się lista kościołów biorących udział w akacji.
Jak wyjaśnił organizator, wybierając zakładkę "Nawiguj do konfesjonału" serwis uruchomi nawigację w smartfonie i pokaże drogę do wybranego kościoła. Na stronie można też znaleźć materiały pomocne w przygotowaniu do spowiedzi, w tym rachunek sumienia.
Akcja organizowana jest od pięciu lat. 2 kwietnia 2010 roku została zorganizowana po raz pierwszy w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, by upamiętnić piątą rocznicę śmierci św. Jana Pawła II. W 2012 roku do akcji włączyły się kolejne diecezje.
Po raz pierwszy nocne spowiedzi przeprowadzili księża w Chicago i Nowym Jorku w 2007 r. (PAP)
autor: Iwona Żurek
iżu/ mhr/