Gwiazdy światowych scen muzycznych wystąpią podczas tegorocznej, piątej edycji Festiwalu Katowice Kultura Natura. Hasło przewodnie wydarzenia, które potrwa od 10 do 19 maja, to „Kobieta. Boska kobiecość, kobieca boskość. Od metafizyki do muzyki”.
"Festiwal okrzepł - w takim sensie, że ma swoją publiczność, odbywa się przy prawie pełnych salach, a niektóre koncerty są wyprzedane w całości. Naszą ideą jest zapraszanie do Katowic najwyższej klasy muzyków i zespołów i to się udaje – w ciągu tych kilku lat było tu pięć orkiestr należących do dziesiątki najważniejszych orkiestr europejskich"- powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej prezes Stowarzyszenia Katowice Kultura Natura, kompozytor prof. Eugeniusz Knapik.
"To nasz flagowy festiwal w dziedzinie muzyki poważnej w Katowicach – Mieście Kreatywnym UNESCO w dziedzinie muzyki. W tym roku obchodzimy podwójny jubileusz – to piąta edycja festiwalu, mija też pięć lat od chwili oddania do użytku wspaniałej nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR) w Katowicach, gdzie odbywa się festiwal" – podkreśliła wiceprezydent Katowic Marzena Szuba.
Jak podkreślają organizatorzy festiwalu, temat kobiecości będzie szeroko i różnorodnie podejmowany. "Kobiecość to modny temat, ale chcieliśmy uciec od prostych, podstawowych skojarzeń" – zaznaczyła dyrektor festiwalu i NOSPR Ewa Bogusz-Moore.
"Obok utworów inspirowanych konkretnymi, często znanymi z nazwiska kobietami, na festiwalu zabrzmi muzyka kompozytorów, dla których kobiecość była istotnym symbolem w budowaniu zarówno swojego języka muzycznego, jak i życiowej ideologii" – zapowiedzieli w materiałach promocyjnych organizatorzy.
Podczas inauguracyjnego koncertu 10 maja NOSPR wraz z Czeskim Chórem Filharmonicznym z Brna i Warszawskim Chórem Chłopięcym wykonają pod dyrekcją Alexandra Liebreicha oratorium Arthura Honeggera "Joanna d’Arc na stosie". Podczas kolejnych koncertów zabrzmią dzieła inspirowane słynnymi kobietami z kręgu kultury zachodniej – Uwertura-fantazja "Romeo i Julia" Piotra Czajkowskiego, Scena liryczna "Śmierć Kleopatry" Hectora Berlioza oraz opera-oratorium Igora Strawińskiego "Król Edyp", gdzie jedną z głównych bohaterek jest jego matka, Jokasta. Będzie można też usłyszeć trzy symfonie Josepha Haydna, inspirowane słynnymi władczyniami.
Kobiety pojawią się też na festiwalu w roli wykonawczyń i autorek. Wystąpi m.in. zaliczana do dziesięciu najlepszych obecnie wokalistek jazzowych Koreanka Youn Sun Nah, która odwiedzi Katowice w ramach swojej światowej trasy koncertowej. 13 maja Śląska Orkiestra Kameralna pod batutą Roberta Kabary wykona utwory Hanny Kulenty, Eugeniusza Knapika i Ericha Wolfganga Korngolda. Utwór Kulenty – GG concerto na klawesyn i orkiestrę smyczkową wykona ze śląskimi muzykami klawesynistka Gośka Isphording.
14 maja gwiazdą festiwalowego wieczoru pieśni będzie światowej sławy brytyjska śpiewaczka Dame Sarah Connolly. Podczas finałowego koncertu festiwalu wystąpi jedna z najsłynniejszych orkiestr – londyńska Philharmonia Orchestra pod dyrekcją Meksykanki Alondry de la Parry; wystąpi też uznawana za jedną z najlepszych skrzypaczek na świecie Rosjanka Viktoria Mullova.
Stałym punktem festiwalu są recitale największych gwiazd światowej pianistyki. W tym roku – 12 maja – wystąpi jeden z najlepszych rosyjskich wirtuozów fortepianu Nikolai Lugansky. Wykona dzieła Rachmaninowa, Debussy’ego i Skriabina.
Motywem przewodnim pierwszej edycji festiwalu, zorganizowanej w 2015 r. były "Metamorfozy", kolejnych: "Duchowość", "Ziemia" i "Dziecięctwo". (PAP)
autorka: Anna Gumułka
lun/ agz/