Mandatum, czyli obmycie nóg apostołom, w postacie których wcielili się wierni, zainaugurowało wielkoczwartkową część misterium pasyjnego w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Aktu pokory zgodnie z tradycją dokonał kalwaryjski kustosz o. Konrad Cholewa.
Duchowny przypomniał wiernym, że podczas Ostatniej Wieczerzy Chrystus ustanowił sakramenty eucharystii i kapłaństwa. „Wielki Czwartek jest wielkim dziękczynieniem Bogu za dar komunii św., za kapłaństwo i kapłanów” – mówił.
O. Konrad powiedział również, że wielkoczwartkowa Ewangelia zachęca, aby w tym, co wydarzyło się w Wieczerniku, dostrzec jeszcze jeden sakrament. „To +sakrament miłości+. Jezus pozostawił go uczniom i nam. To jego testament, nie spisany, ale wyrażony czynem. (…) Jezus (…) klękał przed każdym z nich, bez wyjątku, także przed tym, który za chwilę go zdradzi. Umył im nogi. Prawdziwy Bóg klęka przed swoim stworzeniem i chce mu służyć. On pragnie pokazać, jak należy kochać” – mówił o. Konrad.
Gdy kustosz obmywał nogi apostołom lektor odczytywał fragmenty Ewangelii św. Jana przypominające słowa Chrystusa: „Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali, jak ja was umiłowałem. Po tym poznają wszyscy, że uczniami moimi jesteście, jeśli miłość mieć będziecie jeden ku drugiemu”.
Na scenie ustawionej nieopodal kalwaryjskiej bazyliki, symbolizującej podczas misterium świątynię jerozolimską, wierni zobaczyli Ostatnią Wieczerzę.
Po wieczerzy paschalnej kilka tysięcy wiernych ruszyło za Chrystusem do Ogrójca. Jezus, w którego postać wcielił się kleryk kalwaryjskiego seminarium duchownego, udał się tam na modlitwę.
Podczas wielkoczwartkowego misterium wierni zobaczą jeszcze pocałunek Judasza, który w ten sposób wyda Chrystusa żołnierzom. „Judaszu! Pocałunkiem zdradzasz syna człowieczego” – usłyszą słowa Zbawiciela. Piotr będzie bronił Mistrza. „Dosyć! Piotrze schowaj miecz, bo każdy, kto za miecz chwyta, od miecza ginie” – powie Jezus.
Żołnierze przeprowadzą Chrystusa przez rzekę Cedron do arcykapłana Annasza, a następnie do Kajfasza. W tamtejszej kaplicy odbędzie się przesłuchanie Zbawiciela przed Najwyższą Radą. Wierni usłyszą, jak zgodnie ze słowami Jezusa, Piotr trzykrotnie się go wyprze.
Czwartkową część misterium zwieńczy wieczorem msza św. oraz całonocna adoracja Najświętszego Sakramentu.
Ewangeliczne inscenizacje poprzedziło wcześnie rano nabożeństwo eucharystyczne. Bernardyni, którzy są opiekunami kalwaryjskiego sanktuarium, uroczyście poświęcili „wieczerzę pańską”, czyli opłatki, które pielgrzymi zabiorą ze sobą, by przekazać bliskim.
W Wielki Piątek podczas misterium przedstawione zostaną sceny poprzedzające bezpośrednio ukrzyżowanie Chrystusa. Uroczystościom przewodniczył będzie metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, który wygłosi słowo pasterskie.
Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej zostało ufundowane na początku XVII wieku przez rodzinę Zebrzydowskich. Równolegle z klasztorem Bernardynów wybudowano Dróżki Męki Pańskiej, przypominające miejsca święte w Jerozolimie. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ mhr/