Edmund Migoś – pierwszy indywidualny mistrz Polski w jeździe na żużlu z Gorzowa Wlkp. ma w tym mieście swój pomnik. W piątek odbyło się jego odsłonięcie. Uroczystość zgromadziła kilkadziesiąt osób – rodzinę, weteranów Stali Gorzów, przedstawicieli władz klubu i miasta oraz kibiców.
„Cieszymy się jako cała rodzina, że klub, ludzie wokół klubu, sponsorzy i również mieszkańcy przyczynili się do tego, że ten pomnik powstał. To jest nagroda jakby pośmiertna dla dziadka, który jako pierwszy gorzowianin zdobył tytuł indywidualnego mistrza Polski i w ten oto sposób został upamiętniony” – powiedział wnuk Edmunda Migosia, były żużlowiec Łukasz Cyran.
Figura wykonana ze stopu metali, o rozmiarach zbliżonych do naturalnych, przedstawia Edmunda Migosia w żużlowym stroju triumfującego po zdobyciu mistrzostwa Polski; z podniesioną do góry prawą ręką dzierżącą puchar i czapką Kadyrowa w drugiej ręce.
Pomnik stanął przy ul. Grobli na gorzowskim Zawarciu, w sąsiedztwie jednej z galerii handlowych niedaleko Mostu Staromiejskiego w centrum miasta. To miejsce często mijane przez kibiców udających się na mecze na stadionie żużlowym znajdujący się kilka ulic dalej. Fundatorami pomnika są kibice Stali Gorzów i indywidualni sponsorzy.
„Ten pomnik po pierwsze i przede wszystkim jest upamiętnieniem wydarzeń sprzed blisko 50 lat, kiedy Edmund Migoś został indywidualnym mistrzem Polski na żużlu, ale z drugiej strony jest to też realizacja misji, którą mamy a która brzmi: nadawać charakter i rozpoznawalność naszemu miastu i to właśnie czynimy odsłaniając ten pomnik” – powiedział PAP prezes KS Stali Gorzów Ireneusz Zmora.
Jednym z ludzi, którzy uczyli się żużla od Migosia był o 10 lat od niego młodszy Ryszard Dziadkowiak – były zawodnik Stali.
„Dla mnie to było wielkie przeżycie cokolwiek z nim robić. Wiele mi pomógł. Wyprowadził dość wysoko. Bardzo dużo z nim startowałem, najczęściej w parze jeździliśmy. Edmund Migoś był przyjacielem, równie dobrym znawcą żużla i wzorem dla innych” – powiedział PAP Dziatkowiak.
Jak można dowiedzieć się ze strony internetowej Stali Gorzów, Edmund Migoś urodził się 20 sierpnia 1937 r. w Świerczewie koło Poznania. Sportową karierę rozpoczynał w latach 50 minionego wieku w sekcji bokserskiej Stali Gorzów. Potem zajął się motocrossem, by w 1956 r. przesiąść się na motor żużlowy i stać się jednym z najwybitniejszych zawodników gorzowskiej drużyny.
W 1970 r. Migoś jako pierwszy z żużlowców gorzowskiej Stali zdobył tytuł indywidualnego mistrza Polski. W tym samym roku wziął udział w finale indywidualnych mistrzostw świata na stadionie we Wrocławiu, gdzie zajął 14. miejsce. Dwa lata wcześniej został indywidualnym wicemistrzem Polski.
Jako reprezentant kraju zdobył drużynowe mistrzostwo i dwukrotnie wicemistrzostwo świata. Z gorzowską Stalą raz stawał na najwyższym stopniu podium ligowych rozgrywek, w 1969 roku, gdy "żółto-niebiescy" po raz pierwszy zostali mistrzami kraju.
Z klubem z Gorzowa Migoś związany był przez całą sportową karierę. Jazdę na żużlu zakończył w 1971 r. po poważnej kontuzji podczas treningu. Następnie zajął się szkoleniem młodzieży. Zmarł 3 września 2006 r. w Gorzowie i spoczął na tamtejszym cmentarzu komunalnym.
Migoś jest drugim z żużlowców Stali Gorzów, który został upamiętniony pomnikiem w swoim mieście. W 2005 r. w centrum Gorzowa stanął pomnik Edwarda Jancarza – najsłynniejszego wychowanka nadwarciańskiego klubu. Edmund Migoś jest uznawany za jednego z odkrywców jego nieprzeciętnego talentu. (PAP)
Autor: Marcin Rynkiewicz
mmd/ krys/