Sztuki współczesnej nie trzeba się bać, warto poznawać ją interaktywnie i przez zabawę – przekonują organizatorzy wystawy dla dzieci „Wszystko widzę jako sztukę”, którą w sobotę po południu otwarto w galerii Arsenał w Białymstoku.
Na wystawie można oglądać prace 11 polskich artystów - Cezarego Bodzianowskiego, Bogny Burskiej, Moniki Drożyńskiej, Jana Dziaczkowskiego, Maurycego Gomulickiego, Leszka Lewandowskiego, Anny Molskiej, Katarzyny Przezwańskiej, Moniki Sosnowskiej, Ryszarda Winiarskiego i Julity Wójcik. Wiążą się one także z interaktywnymi zabawami, zadaniami do wykonania przez odwiedzających.
Kuratorka wystawy Ewa Solarz zachęca dzieci i rodziców do kontaktu ze sztuką, nie podpowiadając jednocześnie, jak ją rozumieć, zachęca do indywidualnego myślenia.
"Przede wszystkim warto oswajać ze sztuką, by wzbudzać w dzieciach świadomość, że to nie jest nic strasznego, nic groźnego, nic niezrozumiałego, że sztukę może zrozumieć każdy, a dziecko moim zdaniem najlepiej, bo jest otwarte, nie ma żadnych zahamowań" - powiedziała PAP Ewa Solarz pytana o to, jak przygotowywać młode pokolenie do odbioru sztuki współczesnej. Radzi rodzicom oswajanie dzieci ze sztuką od najmłodszych lat.
Solarz przyznała, że jedną z form oswajania ze sztuką jest interakcja, dlatego na wystawie można np. "haftować jak Monika Drożyńska", bawić się poduszkami w kształcie ziemniaków w nawiązaniu do akcji Julity Wójcik, która obierała ziemniaki w galerii sztuki, rysować schematy różnych rzeczy jak Maurycy Gomulicki, układać tangram czy dosłownie wejść do instalacji artystycznej Moniki Sosnowskiej i poczuć się jak Alicja w Krainie Czarów. "Czyli być coraz większym, bo te pomieszczenia się zmniejszają" - dodaje Solarz.
Kuratorka mówi, że prezentowane prace i proponowane interakcje można wykorzystać do rozmów z dziećmi na różne tematy, np. o relacjach człowieka z przyrodą, zwierzętami, o matematyce, technikach artystycznych, architekturze czy też o tym, jak kształtować różne rzeczy wykorzystując do tego przypadek. Wystawie towarzyszy też książka.
Ekspozycja - choć z udziałem mniejszej liczby artystów - była w 2018 r. prezentowana w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie. W Arsenale są pokazywane prace także z kolekcji białostockiej galerii.
W niedzielne przedpołudnie zaplanowano kuratorskie oprowadzanie po wystawie. Wystawie towarzyszą też warsztaty dla dzieci.
W dniach 18 - 19 maja w Galerii Arsenał odbędzie się organizowany po raz piąty Festiwal książki Artystycznej dla Dzieci. Jak podają organizatorzy, głównymi motywami festiwalu będą "tradycja, korzenie i relacje międzypokoleniowe".(PAP)
autor: Izabela Próchnicka
kow/ wj/