Ponad 50 wielkoformatowych fotografii powstańców śląskich pojawi się w przestrzeni Katowic. Dzielnicowa Galeria Niepodległości upamiętnia uczestników śląskich zrywów z lat 1919, 1920,1921 i ważne postaci tego okresu.
Pierwsze fotografie zaprezentowano w środę w Dębie - najstarszej dzielnicy Katowic. Przy ul. Agnieszki 16 upamiętnieni zostali: powstaniec Franciszek Szołtysek - zdjęcie przekazała jego wnuczka, marszałek Sejmu Śląskiego Konstanty Wolny, działacz narodowy i lekarz Józef Rostek oraz pisarz i działacz plebiscytowy Emanuel Konstanty Imiela. Kolejne zdjęcia będą sukcesywnie eksponowane w oknach i szybach wystawowych kamienic w 7 lokalizacjach w całym mieście: w centrum, ale też w Szopienicach, Załężu czy Dąbrówce Małej. W sumie na Galerię złoży się ponad 50 fotografii.
Akcję zorganizowała Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek we współpracy z Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, Muzeum Historii Katowic oraz Komunalnym Zakładem Gospodarki Mieszkaniowej.
"Rozpoczęte niedawno obchody stulecia Powstań Śląskich są okazją, żeby przypomnieć bohaterów tamtych wydarzeń - tych znanych, ale również anonimowych, o których pamiętają tylko historycy i potomkowie. Chcemy za pomocą zdjęć opowiedzieć o nich mieszkańcom miasta" - powiedział PAP Łukasz Kałębasiak z instytucji Katowice Miasto Ogrodów.
Sejm RP ustanowił rok 2019 Rokiem Powstań Śląskich. Jak czytamy w uchwale sejmowej: "Powstania Śląskie są niezwykle ważnymi wydarzeniami historii Śląska i historii Polski. Trzy Powstania Śląskie z lat 1919, 1920, 1921 niosą przesłanie dla przyszłych pokoleń. Powstańcza walka o powrót do Polski piastowskiego Górnego Śląska cechowała się wyjątkową konsekwencją i skutecznością. Mimo trwającego kilka wieków oddzielenia regionu od reszty ziem ojczystych i stosowania przez niemiecką administrację polityki germanizacyjnej polskość przetrwała. Powstania Śląskie stanowią jedną z najpiękniejszych kart w dziejach narodu polskiego, są końcowym akordem procesu jednoczenia ziem polskich w okresie porozbiorowym". (PAP)
autorka: Anna Gumułka
lun/ agz/