12 koncertów znajdzie się w programie imprez, które złożą się na Święto Wolności i Solidarności, organizowane w Gdańsku w dniach 1-11 czerwca. Wystąpią m.in. Voo Voo, Lech Janerka, Tomasz Organek, Zbigniew Hołdys, Gaba Kulka, Tomek Lipiński, Maria Peszek.
O muzycznych imprezach, które złożą się gdańskie Święto Wolności i Solidarności organizowane dla uczczenia 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów, poinformowano w czwartek na konferencji prasowej zorganizowanej w Europejskim Centrum Solidarności (ECS).
„Dla mnie bardzo istotne jest to, że to święto ma charakter solidarnościowy” – powiedziała obecna na konferencji prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz przypominając, że fundusze na organizację gdańskich obchodów pochodzą ze społecznej zbiórki oraz wpłat polskich samorządów. „Województwo mazowieckie i wielkopolskie, miasto Poznań, Sosnowiec i powiat poznański także wpłaciły pokaźne sumy pieniędzy na różne aktywności, które w czasie Święta Wolności i Solidarności będą realizowane, w tym także na koncerty” – powiedziała Dulkiewicz.
Zaznaczyła, że Święto Wolności i Solidarności będzie „świętem dla każdego”. „Chcemy, żeby zarówno rodziny z dziećmi, zarówno bohaterowie tamtych dni sprzed 30 lat, zarówno gdańszczanki i gdańszczanie, pomorzanki, pomorzanie, ale tak że Ci wszyscy, którzy przyjadą do Gdańska z całej Polski i Europy, i pewnie świata, czuli się tutaj dobrze” – powiedziała Dulkiewicz.
Poinformowała, że w ramach święta zaplanowano w sumie 12 koncertów, które będą się odbywały w pięciu różnych miejscach, a weźmie w nich udział łącznie 152 muzyków i artystów.
W zestawie koncertów znajdą się m.in. dwie imprezy plenerowe, które zaplanowano na 1 czerwca w sąsiedztwie Europejskiego Centrum Solidarności. Piotr Metz - dziennikarz muzyczny i kurator tych wydarzeń, poinformował na konferencji, że jeden z tych występów, zaplanowany na wczesne popołudnie, będzie dedykowany dzieciom i będzie on inspirowany wydaną pod koniec lat 80. płytą Małe Voo Voo. „Przypomnimy sobie część nagrań z tego właśnie projektu” – powiedział Metz dodając, że piosenki ze wspomnianej płyty wykonają m.in. Wojciech Waglewski i Voo Voo oraz Tomasz Organek, a na koncert ten złoży się też projekt basisty grupy Voo Voo - Karimski Club.
Metz poinformował, że z kolei 1 czerwca wieczorem na scenie pojawią się: lokalny trójmiejski muzyk Wojciech Mazolewski ze swoim kwintetem, grupa Voo Voo ze złożonym z 23 bębniarzy zespołem Ritmo Bloco oraz Tomasz Organek ze swoim zespołem. „Do każdego zespołu zaproszeni zostali przeróżni goście” – wyjaśnił dodając, że wśród gości pojawią m.in. Lech Janerka, John Porter oraz Natalia i Paulina Przybysz oraz mama obu artystek – Ewa.
Z kolei 3 czerwca w ECS zaplanowano koncert pt. „Symfonia szacunku”, nad którym pieczę sprawuje trójmiejski muzyk jazzowy Olo Walicki. Wyjaśniając znaczenie tytułu Walicki zacytował część wystąpienia zmarłego w styczniu br. prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza z ubiegłorocznego gdańskiego Marszu Równości: „Wierzę głęboko, że przyjdzie taki dzień, że w każdym polskim mieście, z każdej ambony, radia, mediów, popłynie wielka symfonia szacunku Polaków dla Polaków, otwartości i akceptacji inności”.
„Właśnie to zestawienie słów +symfonia szacunku+ w kontekście tych wartości, tej myśli, o które zabiegał, nad którymi pracował, które promował Paweł Adamowicz, wydawało nam się doskonałym mottem” – powiedział Walicki wyjaśniając, że w koncercie wezmą udział m.in. Zbigniew Hołdys, Gaba Kulka, Tomek Lipiński, Maria Peszek i Natalia Przybysz.
„To jest piątka artystów – ambasadorek, ambasadorów właśnie tej myśli pana prezydenta Pawła Adamowicza dotyczącej solidarności, wolności i równości” – powiedział Walicki dodając, że solistom towarzyszyć będzie zespół złożony z niego samego oraz artystów młodego pokolenia gdańskiej sceny, w tym saksofonisty Piotra Chęckiego, trębacza Tomasza Ziętka, gitarzysty Michała Zienkowskiego i klawiszowca Szymona Burnosa.
4 czerwca wieczorem, w sąsiedztwie ECS, zaplanowano trzygodzinne muzyczne widowisko pt. „30 lat wolności”, za przygotowanie którego odpowiedzialny jest Bolesław Pawica. „Do tego koncertu udało nam się zaprosić dziesięć zespołów muzycznych, 15 solistów, chór, aktorów. Myślę, że na tej scenie w sumie pojawi się około 100 artystów” – powiedział Pawica dodając, że przedsięwzięcie realizowane będzie z telewizją Polsat.
Pawica dodał, że koncert został podzielony na trzy części: było, jest i będzie. Wyjaśnił, że pierwsza część odnosić się będzie do lat 80. „Zaczniemy tą opowieść od roku 80., od wydarzeń w stoczni gdańskiej i opowiemy o tej ostatniej dekadzie komuny” – powiedział dodając, że w tej części zabrzmią m.in. utwory zespołów Perfect, Dżem, Oddział Zamknięty, Lady Pank, Mr Zoob, Krysia Prońko i Maciej Maleńczuk.
Dodał, że w dwóch kolejnych częściach na scenie pojawią się artyści, którzy wykonają utwory „odnoszące się do wartości takich, jak wolność i demokracja”. Wśród artystów pojawią się m.in. Kaja, Kasia Kowalska, Raz Dwa Trzy, Kamil Bednarek, Krzysztof Zalewski, Piotr Cugowski i Michał Szpak.
„Końcówka tego koncertu, to budowanie pewnego przesłania. My to przesłania oprzemy na konkretnych utworach muzycznych” – powiedział Pawica dodając, że wśród utworów prezentowanych w tej części pojawią się m.in. „Arahja”, „Dziwny jest ten świat”, „The Sound of Silence” i „My nie chcemy się bić”. (PAP)
autor: Anna Kisicka
aks/ agz/