Koncertem zespołu folklorystycznego Mirce Acev z Macedonii rozpoczną się w piątek w Poznaniu obchody Tygodnia Kultury Krajów Bałkanów Zachodnich. Wydarzenie poprzedza Szczyt Bałkanów Zachodnich, który odbędzie się 4 i 5 lipca w stolicy Wielkopolski.
Proces berliński to inicjatywa służąca wspieraniu integracji sześciu państw regionu Bałkanów Zachodnich z Unią Europejską, a także wzmocnieniu współpracy regionalnej w rozwoju gospodarczym i rozbudowie infrastruktury. W tym roku przewodnictwo w procesie berlińskim objęła Polska. Szczyt z udziałem szefów rządów państw UE i państw regionu Bałkanów Zachodnich odbędzie się 4 i 5 lipca w Poznaniu. Wydarzenie poprzedzi rozpoczynający się 3 lipca w Poznaniu międzynarodowy szczyt think tanków.
W ramach przygotowań do Szczytu, w Poznaniu rozpoczyna się w piątek Tydzień Kultury Krajów Bałkanów Zachodnich, którego celem jest przybliżenie mieszkańcom stolicy Wielkopolski tradycji, historii i folkloru krajów bałkańskich.
„Jeszcze trochę czasu do tego głównego wydarzenia politycznego, które odbędzie się 4 i 5 lipca, ale tak jak obiecywaliśmy wcześniej wspólnie z władzami miasta i przedstawicielami uniwersytetu, chcieliśmy przed tymi wydarzeniami politycznymi zaangażować mieszkańców, zaangażować studentów. Ten komponent obywatelski ma sprawić, że Poznań będzie żył Szczytem Bałkanów Zachodnich, będzie żył kulturą bałkańską, że będziemy poznawać kulturę bałkańską z jednej strony, ale z drugiej – promować też Poznań w regionie Bałkanów Zachodnich. To wszystko jest czymś nowym, co Polska chce dodać w ramach swojej prezydencji w tzw. procesie berlińskim” – podkreślił w piątek na konferencji prasowej wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.
Jak mówił, inauguracja Tygodnia o charakterze kulinarnym odbyła się już w czwartek wieczorem. „Gotowali wspólnie szefowie kuchni z Bałkanów; z Albanii i Serbii, a więc z dwóch krajów, które łączą różne skomplikowane relacje, ale tutaj było wspólne gotowanie i ok. 100 osób mogło posmakować wielu bałkańskich smaków. To będzie kontynuowane, dziś już odbywają się warsztaty, gdzie polscy szefowie kuchni uczą się od kucharzy bałkańskich sztuki gotowania tych najciekawszych bałkańskich potraw i począwszy od soboty kulinaria będą wchodzić do restauracji w Poznaniu” – podkreślił Szynkowski vel Sęk.
Poznańscy restauratorzy wprowadzą do swojego menu dania inspirowane kuchnią bałkańską w dniach od 13 do 19 maja oraz od 1 do 7 lipca 2019. Pełna lista restauracji, w których można będzie spróbować dań bałkańskich ma być podana niebawem na stronie poznan.travel.pl.
„Mam wielką satysfakcję, jako wiceminister spraw zagranicznych, ale też jako poznaniak, że pokażemy w Poznaniu, iż miasto może żyć wydarzeniem, które do tej pory może było zarezerwowane tylko dla grupy polityków, bo szczyty miały tylko charakter polityczny. My chcemy pokazać, że jeżeli mamy się integrować w Europie z Bałkanami Zachodnimi, między sobą, to musimy zacząć ten proces od dołu, od ludzi, od mieszkańców, od społeczeństwa – lepiej się rozumieć, poznawać i wtedy ta integracja i rozszerzenie też w praktyce w przyszłości Unii Europejskiej – będzie mogło być sukcesem” – zaznaczył wiceminister.
Zastępca prezydenta Poznania Jędrzej Solarski podziękował w trakcie konferencji wiceministrowi za współpracę przy organizacji Tygodnia Kultury Krajów Bałkanów Zachodnich oraz wsparcie dla inicjatywy organizacji Szczytu właśnie w Poznaniu. „Bardzo się cieszę, a jako władze Poznania jesteśmy dumni, że będziemy mogli w lipcu gościć Szczyt Bałkański – tu ogromne podziękowania dla pana wiceministra, bo bez jego wsparcia i decyzji, na pewno by się to nie mogło odbyć. Widzicie państwo, że naprawdę dobra współpraca między administracją rządową, a samorządową (jest możliwa). Dla nas najważniejsze jest, aby pokazać, że Poznań jest miastem otwartym, gościnnym dla drugiego człowieka, tym razem – dla Bałkanów Zachodnich” – wskazał Solarski.
Tydzień Kultury Krajów Bałkanów Zachodnich rozpocznie w piątek koncert macedońskiego zespołu „Mirce Acev”. Na placu Wolności wystąpi kilkunastu tancerzy i pięcioosobowa grupa muzyków. W ramach Tygodnia Kultury, Poznań odwiedzi także zespół Sevdah Takht i albańska grupa Asgje sikur dielli.
W poniedziałek w Collegium Maius UAM odbędzie się panel dyskusyjny pod hasłem „Społeczne i kulturowe konteksty integracji krajów Bałkanów Zachodnich z Unią Europejską”, a po nim, wykład Ivana Colovića - "Kultura i populizm. Przypadek Serbii". Z poznaniakami spotka się także Janko Vujinocić, serbski poeta, pisarz i dziennikarz, Minja Bogavac, serbska pisarka, dramaturżka, reżyserka teatralna i scenarzystka filmowa i Dragan Bosković, poeta, profesor literatury serbskiej na uniwersytecie w Kragujewcu.
Swoją propozycję przygotowało także poznańskie kino Muza, w którym w ramach „Balkan Film Fest” można będzie obejrzeć najciekawsze filmy bałkańskie.
Tydzień Kultury Krajów Bałkanów Zachodnich organizuje Instytut Filologii Słowiańskiej Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przy wsparciu Pełnomocnika Rządu RP ds. Szczytu Bałkanów Zachodnich i Miasta Poznania.
Proces berliński to zapoczątkowana w 2014 roku inicjatywa niemieckiego rządu, która ma służyć wspieraniu integracji sześciu państw regionu Bałkanów Zachodnich: Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Kosowa, Macedonii i Serbii - z Unią Europejską, a także wzmocnieniu współpracy regionalnej w rozwoju gospodarczym i rozbudowie infrastruktury. W inicjatywie bierze udział osiem państw UE: Niemcy, Francja, Włochy, Austria, Słowenia, Chorwacja, Wielka Brytania oraz Polska. (PAP)
autor: Anna Jowsa
ajw/ agz/