Gdański pomnik Jana III Sobieskiego przejdzie renowację. Miejskie służby planują m.in. oczyszczenie z korozji figury wykonanej z brązu. Z kolei w kamiennym cokole zostaną uzupełnione ubytki, kamień zostanie też oczyszczony z licznych nalotów, mchów i porostów.
Pomnik króla Jana III Sobieskiego stoi przy Targu Drzewnym – w ścisłym historycznym centrum Gdańska. Przedstawia on króla odzianego w żupan i kontusz. Postać trzymająca w prawej ręce buławę siedzi na koniu, którego rzeźbiarz przedstawił w momencie skoku nad m.in. przewróconą armatą i buńczukiem (symbol władzy w armii tureckiej) ozdobionym półksiężycem. Rzeźba stoi na kamiennym postumencie. Cała kompozycja ma około 8 metrów wysokości.
O planowanej renowacji pomnika poinformowała Magdalena Kiljan rzecznik prasowy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. Wyjaśniła, że ostatnie prace konserwatorskie przy obiekcie wykonane były w 1996 roku, a przeprowadzone w ostatnim czasie ekspertyzy wskazały na konieczność renowacji monumentu i określiły jej zakres.
Rzecznik dodała, że specjaliści, którzy zbadali pomnik, orzekli, iż elementem wymagającym najpilniejszych prac jest wykonany z piaskowca cokół. "Występują na nim liczne zniszczenia o różnym stopniu zaawansowania. Dotyczą one łuszczenia się powierzchni kamienia, które prowadzą do jego dezintegracji. Spowodowane są one czynnikami atmosferycznymi, intensywnymi wysoleniami, a także uszkodzeniami mechanicznymi" – poinformowała Kiljan.
Wyjaśniła, że postument nosi też ślady dewastacji – w kilku miejscach widoczne są na nim zacieki po farbie. Na niektórych jego fragmentach pojawiły się też mchy i porosty, a cały cokół pokryty jest też kurzem i pyłem.
Według ekspertów, w lepszym stanie jest figura. "Postać siedzącego na koniu monarchy nie posiada poważniejszych uszkodzeń. Figura pokryta jest za to licznymi zaciekami zanieczyszczeń i związków chemicznych – siarczków, chlorków i tlenków miedzi" – poinformowała Kiljan.
Wyjaśniła, że prace przy pomniku rozpoczną się po uzyskaniu stosownych decyzji Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Poinformowała, że - zgodnie z wytycznymi ekspertów, prace obejmą m.in. oczyszczenie powierzchni pomnika z zanieczyszczeń, odsolenie części kamiennych cokołu, naprawę pęknięć i ubytków, a także dokonanie korekt i poprawek po nieprawidłowo wykonanych pracach renowacyjnych w przeszłości.
Z rzeźby króla usunięta zostanie też korozja. "Dzięki tym zabiegom pomnik odzyska swoją autentyczną kolorystykę powierzchni brązu z oryginalną, charakterystyczną patynę" – poinformowała Kiljan.
Wyjaśniła, że harmonogram robót zakłada wykonanie ich w około cztery miesiące. Rzecznik dodała też, że na przyszły rok planowana jest z kolei naprawa kamiennych schodów na których stoi pomnik.
Jak podaje gedanopedia.pl, stojący dziś w Gdańsku pomnik Jana III Sobieskiego został pierwotnie wykonany dla miasta Lwów: odsłonięto go w 1898 r. Autorami monumentu są: Tadeusz Barącz (rzeźba) i Julian Markowski (cokół). Odlana z brązu rzeźba powstała w Wiedniu (w zakładzie Artura Kruppa). Pomnik waży około 7 ton.
Gdy po II wojnie światowej Lwów znalazł się w granicach ZSRR, pomnik został przewieziony do Polski. Od 1950 roku stał w Wilanowie, a w 1965 roku trafił ostatecznie do Gdańska.(PAP)
Autor: Anna Kisicka
aks/ mark/