Renesansowe tańce nadworne z Wawelu, biografię Katarzyny Jagiellonki czy twórczość Stanisława Moniuszki mieli okazję poznać Szwedzi odwiedzający w weekend Skansen w Sztokholmie. Plenerowa impreza promowała trzy okrągłe rocznice.
"W tym roku obchodzimy stulecie nawiązania stosunków polsko-szwedzkich, 200 lat urodzin Stanisława Moniuszki oraz 450 lat koronacji Katarzyny Jagiellonki na królową Szwecji. Z tej okazji zaprosiliśmy Szwedów oraz mieszkających w Szwecji Polaków na rodzinny festyn w Skansenie" - powiedziała PAP dyrektor Instytutu Polskiego w Sztokholmie Agata Zajega.
Odwiedzający w sobotę i niedzielę Skansen, który jest pierwszym na świecie muzeum pod gołym niebem, podziwiali renesansowe tańce w wykonaniu zespołu Cracovia Danza oraz wysłuchali opowieści o życiu Katarzyny Jagiellonki. W postać polskiej królewny, która koronowana w 1569 roku na królową Szwecji przywiozła do tego kraju kulturę dworską, kuchnię oraz architekturę, wcieliła się Eva Mattsson. Jest ona szwedzkim historykiem sztuki, autorką pierwszej w Szwecji biografii polsko-szwedzkiej królowej.
"Gdy kilka lat temu zaczęłam interesować się życiorysem Jagiellonki nie sądziłam, że powstanie z tego książka i że będę przedstawiać jej biografię w wielu historycznych miejscach w Szwecji" - przyznała Mattsson, która ma w Szwecji swoje naśladowczynie. Jedną z nich jest Victoria Enefors, która - śladami Katarzyny Jagiellonki - odbyła podróż z Krakowa przez Wilno i Turku do Szwecji. O tej drodze Enefors opowiada podczas spotkań z publicznością oraz w wywiadach.
Jedną z atrakcji festynu była także możliwość poznania twórczości Stanisława Moniuszki poprzez gry, których autor - Karol Madaj - uczestniczył w weekendowej imprezie.
Do odwiedzenia południowo-zachodniej Polski namawiali Szwedów przedstawiciele województwa dolnośląskiego. W Skansenie można było spróbować polskiej kuchni. Powodzeniem cieszyły się zwłaszcza pierogi.
Organizatorami polskich dni w Skansenie oprócz Instytutu Polskiego były także Ambasada RP w Sztokholmie oraz sztokholmskie biuro Polskiej Organizacji Turystycznej.
Założony w 1891 roku Skansen jest miejscem obchodów szwedzkich i norweskich świąt narodowych. To nie tylko przeniesione drewniane domy z różnych regionów Szwecji, ale także zoo prezentujące nordyckie zwierzęta. Nazwa własna tego muzeum posłużyła potem do określania podobnych placówek w innych krajach.
Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)
zys/ fit/ mc/