Wybitny znawca i popularyzator śląskiej mowy Grzegorz Kulik oraz historyk z katowickiego oddziału IPN dr Bogusław Tracz to laureaci tegorocznych nagród „Górnośląski Tacyt”, ustanowionych przez Ruchu Autonomii Śląska (RAŚ).
Uroczystość wręczenia „Tacytów” odbyła się w czwartek wieczorem w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim.
Nagrodę, której patronuje ks. Augustin Weltzel, RAŚ ustanowił w 2007 r. Zaprojektowane przez tyskiego rzeźbiarza Augustyna Dyrdę statuetki co roku wręczane są w dwóch kategoriach: badacz historii oraz popularyzator dziejów Górnego Śląska. Laureatów wybiera kapituła złożona z naukowców zajmujących się problematyką regionu.
Grzegorz Kulik został uhonorowany w kategorii „popularyzator” - za upowszechnianie wiedzy o śląskiej mowie. Kulik jest autorem m.in. skryptu śląskiej wersji Facebooka i śląskiego translatora; na śląski przełożył m.in. „Dracha” Szczepana Twardocha. Znajomość śląskiej mowy łączy z wiedzą o lingwistyce i programowaniu. Kapituła doceniła jego wysiłki na rzecz zachowania i propagowania śląskiego dziedzictwa kultury z wykorzystaniem współczesnych narzędzi.
Dr. Tracza uhonorowano przede wszystkim za jego monografię poświęconą Gliwicom, w których mieszka. Kapituła wskazała, że historyk stworzył niezwykły portret tego miasta, interesujący nie tylko dla profesjonalnego odbiorcy, ale też innych czytelników. W IPN Tracz prowadził badania dotycząc m.in.: życia codziennego na Górnym Śląsku po II wojnie światowej i roli Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej; subkultur młodzieżowych w czasach PRL, ze szczególnym uwzględnieniem hipisów.
Wśród dotychczasowych laureatów „Górnośląskich Tacytów” są m.in. historyk sztuki prof. Ewa Chojecka, pisarz i malarz Henryk Waniek, dziennikarka i pisarka Małgorzata Szejnert, pisarz i nauczyciel Alojzy Lysko, a także reżyser Kazimierz Kutz i literaturoznawca prof. Aleksander Nawarecki oraz pisarz i publicysta Szczepan Twardoch.
Patronem nagrody jest pionier górnośląskiej historiografii, wieloletni proboszcz parafii w Tworkowie pod Raciborzem, ks. Augustin Weltzel (1817-97), nazywany przez współczesnych „górnośląskim Tacytem”. Jego publikacje uznano za przykład naukowej rzetelności i braku narodowych uprzedzeń, które często cechowały późniejszą historiografię tego regionu. Ruch Autonomii Śląska to założone w 1990 r. stowarzyszenie, działające na rzecz umacniania i rozwoju śląskiej tożsamości oraz autonomii regionu. Działacze RAŚ współtworzą też Śląską Partię Regionalną.(PAP)
autor: Krzysztof Konopka
kon/ mtb/ pat/