Centralną procesję eucharystyczną w uroczystość Bożego Ciała w Warszawie poprowadzi metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Procesja wyruszy z archikatedry i przejdzie na pl. Piłsudskiego, gdzie zostanie wzniesiony ołtarz nawiązujący do pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski przed 40 laty.
Procesję poprzedzi msza św. odprawiona o godz. 10 w archikatedrze warszawskiej św. Jana Chrzciciela, której przewodniczyć będzie kard. Nycz.
Jak poinformowało PAP w poniedziałek biuro prasowe archidiecezji warszawskiej, mottem tegorocznych obchodów Bożego Ciała w Warszawie będzie obietnica Jezusa "A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata". Ołtarze nawiązujące do tego wersetu z Ewangelii wg św. Mateusza zaprojektował architekt Stanisław Sołtyk.
Tłem dla wystawienia Najświętszego Sakramentu przy trzech pierwszych stacjach procesji Bożego Ciała będą wielkoformatowe reprodukcje nastaw ołtarzowych z trzech zabytkowych kościołów, przy których zatrzyma się procesja: pobernardyńskiego kościoła św. Anny - obecnie akademickiego, pokarmelickiego kościoła św. Józefa czyli seminaryjnego i kościoła sióstr wizytek.
"Chodzi o dialog wnętrza i zewnętrza, przeszłości i teraźniejszości, wielkiej sztuki dawnej i nas, którzy wobec niej stajemy" – wyjaśnia wymowę projektu tegorocznych ołtarzy na Boże Ciało biskup pomocniczy archidiecezji bp Michał Janocha. Podkreśla, że jest to też zachęta: "wejdź, jeśli chcesz zobaczyć piękno", zarówno w sensie historycznym, dosłownym, jak też głębszym, duchowym.
"Jeśli chcesz poznać istotę Kościoła – mówi bp Janocha - nie możesz patrzeć na niego z zewnątrz, musisz wejść do środka". Cały kościół, jego wnętrze, nastawa ołtarzowa zostały skonstruowane dla tego maleńkiego kawałka chleba, przed którym klękamy, bo w nim widzimy Ciało Chrystusa" – wyjaśnia bp Janocha, a zarazem ceniony historyk sztuki.
"Natomiast czwarty ołtarz, przy którym zatrzyma się procesja Bożego Ciała, zostanie utworzony wokół krzyża upamiętniającego I pielgrzymkę Jana Pawła II w 1979 r. na placu Piłsudskiego. Będzie to nawiązanie do tego najpiękniejszego z papieskich ołtarzy, jakie stanęły w Polsce w czasie wszystkich pielgrzymek - ołtarza z czerwca 1979 roku" – podkreśla bp Janocha.
Pierwszy z ołtarzy zbudują studenci z duszpasterstwa akademickiego św. Anny, drugi – rzemieślnicy z Cechu Rzemiosł, trzeci – nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej, a czwarty – Wojsko Polskie.
Orszak procesyjny przejdzie z archikatedry ul. Świętojańską na Plac Zamkowy, następnie Krakowskim Przedmieściem, ul. Królewską na Plac Piłsudskiego. Najświętszy Sakrament będzie niesiony w zabytkowej monstrancji z bazyliki Świętego Krzyża, a ochraniać go będzie baldachim z parafii archikatedralnej.
O oprawę muzyczną przy kolejnych ołtarzach zatroszczą się: Warszawski Chór Międzyuczelniany, Chór Archikatedry Warszawskiej, Archikatedralny Chór Męski Cantores Minores oraz Chór Wojska Polskiego. Na trasie procesji śpiewem wiernych pokieruje ks. Piotr Markisz z Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego.
Tradycyjnie przy każdym z czterech ołtarzy czytana będzie Ewangelia, a przy czwartym metropolita warszawski wygłosi kazanie. Uczestnicy procesji odśpiewają dziękczynne Te Deum, a po błogosławieństwie Najświętszym Sakramentem nastąpi zakończenie procesji. Dla tych, którzy wcześniej nie uczestniczyli w mszy świętej w katedrze, zostanie ona odprawiona na pl. Piłsudskiego. (PAP)
Autor: Stanisław Karnacewicz
skz/ krap/