23 filmy zakwalifikowano do Konkursu Głównego i Konkursu Filmów Odrzutowych Hyde Park, odbywających się w ramach Ogólnopolskich Spotkań Filmowych Kameralne Lato w Radomiu. Impreza potrwa od 7 do 13 lipca.
Spośród blisko 200 filmów nadesłanych do Konkursu Głównego, zakwalifikowano 23, w tym 10 fabuł, 8 krótkich form dokumentalnych i 5 animacji.
"Ze zgłoszonych w tym roku filmów najmocniej wybrzmiewał i poruszał temat międzypokoleniowych relacji w rodzinie" – poinformowała w poniedziałek dyrektor artystyczna festiwalu Ada Bogdziewicz. Dodała, że w produkcjach filmowych pojawiał się także m.in. problem wygórowanych oczekiwań rodziców wobec dzieci oraz obciążanie najmłodszych problemami dorosłych.
Bogdziewicz podkreśliła, że wśród wybranych do konkursu tytułów nie zabraknie też takich, które pokazują, że rodzina potrafi dać niezwykłą siłę i filmów o miłości.
Do Konkursu Głównego można było zgłaszać wszelkie formy i gatunki filmowe, trwające nie dłużej niż 40 minut. Autorami filmów mogli być zawodowi twórcy filmowi, studenci i absolwenci szkół artystycznych oraz filmowcy tworzący poza głównym obiegiem produkcji i dystrybucji audiowizualnej.
Z kolei Konkurs Filmów Odrzutowych Hyde Park to – według organizatorów - szansa dla autorów filmów nieoczywistych, eksperymentalnych, które wykraczają poza standardowe kategorie gatunkowe. Swoje produkcje do udziału w tej sekcji konkursowej mogli zgłaszać wszyscy zainteresowani. Proponowane filmy nie mogły trwać dłużej niż 15 minut. Do konkursu zostało wybranych 13 filmów.
W przypadku Konkursu Głównego nagrodą główną jest Złoty Łucznik - Nagroda Prezydenta Miasta Radom. Ponadto Nagrodę Specjalną w konkursie ufunduje też Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, a wyróżnienie za film o szczególnych walorach społecznych przyzna współorganizator festiwalu - Komenda Wojewódzka w Radomiu. W O tym, kto dostanie nagrodę główną w Konkursie Filmów Odrzutowych zdecyduje publiczność.
Kameralne Lato odbędzie się w od 7 do 13 lipca. To największa, organizowana poza Warszawą, impreza filmowa w woj. mazowieckim. Festiwal odbywa się w Radomiu od dwunastu lat. Prezentowane są na nim polskie filmy, przede wszystkim krótkometrażowe, nakręcone przez młodych reżyserów. Festiwalowi towarzyszą warsztaty, otwarte projekcje filmowe, imprezy plenerowe, panele dyskusyjne i spotkania z filmowcami. (PAP)
autor: Ilona Pecka
ilp/ agz/