O Grand Prix i statuetkę Złotego Łucznika konkurować będą najnowsze polskie filmy krótkometrażowe w Konkursie Głównym Ogólnopolskich Spotkań Filmowych Kameralne Lato w Radomiu. Impreza odbędzie się od 6 do 13 lipca.
Jak poinformował w czwartek na konferencji prasowej przedstawiciel organizatora, dyrektor Stowarzyszenia Filmforum Maciej Dominiak, filmy oceniać będzie profesjonalne jury pod przewodnictwem reżyser i scenarzystki Agnieszki Smoczyńskiej(m.in. "Córki dancingu", "Fuga"). W jury zsiądą także m.in. ambasadorka festiwalu aktorka Anna Mucha, aktor Wojciech Solarz, operator filmowy Radosław Ładczuk i producentka filmowa Magdalena Kamińska.
W Konkursie Głównym pokazane zostaną polskie filmy krótkometrażowe zrealizowane przez zawodowych twórców filmowych, studentów i absolwentów szkół artystycznych oraz filmowców tworzących poza głównym obiegiem produkcji i dystrybucji audiowizualnej. Spośród blisko 200 zgłoszonych do konkursu, zakwalifikowano 23, w tym 10 fabuł, 8 krótkich form dokumentalnych i 5 animacji.
Produkcje zawalczą o Grand Prix i statuetkę Złotego Łucznika – Nagrodę Prezydenta Miasta Radomia. Ponadto Nagrodę Specjalną w konkursie ufunduje też Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, a wyróżnienie za film o szczególnych walorach społecznych przyzna współorganizator festiwalu – Komenda Wojewódzka Policji w Radomiu.
Dominiak podkreślił, że Kameralne Lato łączy aspekty artystyczne z wartościami społecznymi i edukacyjnymi, co wyróżnia radomski festiwal spośród innych tego typu imprez filmowych organizowanych w Polsce.
W ramach Kameralnego Lata odbędą się także liczne wydarzenia plenerowe, koncerty, spotkania branżowe i panele dyskusyjne.
W programie znalazły się również międzynarodowe warsztaty filmowe, realizowane dzięki wsparciu Programu UE Erasmus+; w tym roku poświęcone będą filmom reklamowym o tematyce społecznej. Wezmą w nich udział młodzi ludzie z Francji, Włoch, Niemiec i USA.
Ważną częścią Kameralnego Lata jest tzw. Akademia Zawodowców, czyli prowadzone przez filmowców wykłady i szkolenia otwarte dla wszystkich zainteresowanych tematyką filmową.
Jednym z wydarzeń adresowanym do szerokiej publiczności będzie realizacja filmowej sceny na ulicach Radomia, w której wezmą udział policjanci z mazowieckiej komendy policji oraz profesjonalni technicy planu filmowego.
Dyrektor festiwalu Karolina Adamczyk podkreśliła, że organizatorzy chcą także stworzyć w Radomiu platformę spotkań, wymiany doświadczeń i nawiązywania nowych kontaktów branżowych. "Odbędą się m.in. tzw. pitchingi scenariuszowe, podczas których zostaną zaprezentowane najciekawsze fabuły na etapie developmentu, czyli takie, które dopiero szukają finansowania, lokacji, koproducentów czy dystrybutorów" – powiedziała Adamczyk.
Obecny na konferencji prasowej prezydent Radomia Radosław Witkowski wyjaśnił, że organizowane po raz 12. w Radomiu Ogólnopolskie Spotkania Filmowe na trwałe wpisały się w kalendarz imprez kulturalnych miasta. "To ważne dla nas wydarzenie, które promuje Radom, a jednocześnie daje szansę młodym twórcom, którzy tutaj mogą rozpocząć swoją artystyczną karierę" – podkreślił Witkowski.
W trakcie konferencji podpisano list intencyjny o dotyczący strategii rozwoju Ogólnopolskich Spotkań Filmowych. Prezydent Radomia zadeklarował, że w kolejnych trzech latach miasto będzie przeznaczało na organizację festiwalu 100 tys. zł. (PAP)
autor: Ilona Pecka
ilp/ pat/