Kolekcję ponad 60 instrumentów pochodzących z Europy, Ameryki Północnej i Azji będzie można od soboty zobaczyć na wystawie „Akordeony” w Muzeum Etnograficznym. Instrumenty pochodzą ze zbiorów akordeonisty i kolekcjonera Pawła A. Nowaka.
Jak poinformowała PAP Paulina Popiół z biura prasowego Muzeum Narodowego we Wrocławiu, najstarsze eksponaty prezentowane na wrocławskiej wystawie liczą ponad 200 lat, a niektóre z nich to jedyne egzemplarze na świecie. W skład kolekcji wchodzą akordeony, harmonie, bajany, chromki, bandoneony, bandoniki, koncertiny, fisharmonie, heligonki i harmonijki ustne.
„Na wystawie zobaczymy m.in. akordeon Casali z nietypową klawiaturą w kształcie półksiężyca, organopian – będący polskim wynalazkiem, a prawie już w Polsce niespotykany, łączący harmonię z fisharmonią, zbudowany w Chicago Hohner-Soprani – połączenie dwóch gigantów akordeonowych z Włoch i Niemiec, czy najstarsze akordeony, tzw. flutyny” – powiedziała.
Łącznie pokazanych zostanie ponad 60 instrumentów pochodzących z całej Europy, Ameryki Północnej i Azji. „Eksponaty te są niewątpliwie dziełami sztuki, prezentującymi najlepsze rzemiosło: zdobienia wykonane są m.in. z drzewa różanego, masy perłowej czy drogocennych kamieni” - dodała Popiół.
Instrumenty pochodzą ze zbiorów Pawła A. Nowaka - akordeonisty, kompozytora, aranżera, a zarazem kolekcjonera i pomysłodawcy utworzenia Muzeum Akordeonu w Kościerzynie oraz Międzynarodowego Festiwalu Akordeonowego w Sulęczynie. Nowak jest laureatem wielu nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach akordeonowych.
Prezentowanym na wystawie instrumentom będą towarzyszyły opisy przybliżające ich historię oraz sylwetki najbardziej znanych akordeonistów.
Wystawa w Muzeum Etnograficznym potrwa do 15 września (PAP).
autor: Agata Tomczyńska
ato/ pad/