Kultura i sztuka po 1989 roku

15.06.2019

Akordeony, harmonie i harmonijki ustne w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu

Kolekcję ponad 60 instrumentów pochodzących z Europy, Ameryki Północnej i Azji będzie można od soboty zobaczyć na wystawie „Akordeony” w Muzeum Etnograficznym. Instrumenty pochodzą ze zbiorów akordeonisty i kolekcjonera Pawła A. Nowaka.

Jak poinformowała PAP Paulina Popiół z biura prasowego Muzeum Narodowego we Wrocławiu, najstarsze eksponaty prezentowane na wrocławskiej wystawie liczą ponad 200 lat, a niektóre z nich to jedyne egzemplarze na świecie. W skład kolekcji wchodzą akordeony, harmonie, bajany, chromki, bandoneony, bandoniki, koncertiny, fisharmonie, heligonki i harmonijki ustne.

„Na wystawie zobaczymy m.in. akordeon Casali z nietypową klawiaturą w kształcie półksiężyca, organopian – będący polskim wynalazkiem, a prawie już w Polsce niespotykany, łączący harmonię z fisharmonią, zbudowany w Chicago Hohner-Soprani – połączenie dwóch gigantów akordeonowych z Włoch i Niemiec, czy najstarsze akordeony, tzw. flutyny” – powiedziała.

Łącznie pokazanych zostanie ponad 60 instrumentów pochodzących z całej Europy, Ameryki Północnej i Azji. „Eksponaty te są niewątpliwie dziełami sztuki, prezentującymi najlepsze rzemiosło: zdobienia wykonane są m.in. z drzewa różanego, masy perłowej czy drogocennych kamieni” - dodała Popiół.

Instrumenty pochodzą ze zbiorów Pawła A. Nowaka - akordeonisty, kompozytora, aranżera, a zarazem kolekcjonera i pomysłodawcy utworzenia Muzeum Akordeonu w Kościerzynie oraz Międzynarodowego Festiwalu Akordeonowego w Sulęczynie. Nowak jest laureatem wielu nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach akordeonowych.

Prezentowanym na wystawie instrumentom będą towarzyszyły opisy przybliżające ich historię oraz sylwetki najbardziej znanych akordeonistów.

Wystawa w Muzeum Etnograficznym potrwa do 15 września (PAP).

autor: Agata Tomczyńska

ato/ pad/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL