Rebusy muzyczne Leonarda da Vinci będzie można usłyszeć w grudniu w wykonaniu zespołu muzyki dawnej ALTA. Będzie to pierwsze w historii wykonanie zrekonstruowanych zagadek muzycznych Leonarda da Vinci na tak dużą skalę.
Leonardo da Vinci komponował "rebusy muzyczne", np. zapisywał melodie w lustrzanym odbiciu, ukrywał w zapisie nutowym włoskie sentencje (sylaby to nuty czytane solmizacją). Jak powiedziała PAP Agnieszka Szwajgier z zespołu ALTA, kompozycje Leonarda to często kilkunutowe motywy. Rekonstrukcji muzyki Leonarda dokonali muzycy z Polski, Argentyny i Włoch, m.in. Gustavo Gargiulo.
Zespół ALTA wykona improwizacje na tych motywach muzycznych. Rekonstrukcje zrobiono na podstawie traktatów teoretycznych o wykonywaniu muzyki renesansowej.
Utwory te zostaną wykonane na kopiach dawnych instrumentów, używanych w czasach Leonarda, np. lira da braccio, kornety, pomorty, lutnie i flety. Zostanie również wykorzystany instrument wymyślony przez Leonarda da Vinci - viola organista. Jej projekt znajduje się w zbiorze notatek Leonarda da Vinci z lat 1489-92 - "Codice Atlantico". Instrument ten został zbudowany dopiero w 2012 r. Zrekonstruował go pianista Sławomir Zubrzycki.
Pierwszy rebus "Enigma" zespół ALTA wykonywał na wernisażu wystawy "Leonardo. Opera Omnia" w Muzeum Narodowym w Warszawie. "Po koncercie ludzie pytali, co to za muzyka i czy można gdzieś kupić nagranie" - wspominała artystka. "Jest to pierwsza próba rekonstrukcji wszystkich zagadek Leonarda da Vinci, dlatego zespół planuje wydanie albumu z tym repertuarem. Nagrania rozpoczną się na przełomie listopada i grudnia" - dodała.
"Jest to pierwsza próba rekonstrukcji zagadek Leonarda da Vinci na tak dużą skalę, dlatego zespół planuje wydanie albumu z tym repertuarem. Nagrania rozpoczną się na przełomie listopada i grudnia" - dodała.
W projekcie weźmie udział polski zespół muzyki dawnej ALTA pod kierownictwem Agnieszki Szwajgier oraz goście - Gustavo Gargiulo (kornet), Marco Vitale (wirginał), Alessio Tosi (tenor), Daniel Morais (lutnia basowa), Agnieszka Obst-Chwała (lira da braccio) oraz Sławomir Zubrzycki (viola organista). (PAP)
autor: Olga Łozińska
oloz/ pat/