Koncerty, pokazy wirtualnej rzeczywistości i seanse w mobilnym planetarium złożą się na pierwszą edycję nowego interdyscyplinarnego festiwalu Muzyka + Nauka, który odbędzie się 29 i 30 czerwca w Katowicach.
"Chcemy, żeby Muzyka+Nauka inspirował do patrzenia na świat z różnych perspektyw. W trakcie festiwalu każdy będzie mógł zbliżyć się do świata nowych technologii i nauk ścisłych. A tych, którzy na co dzień pasjonują się nauką, zachęcamy w ten weekend do spojrzenia na świat oczami artysty" – powiedziała we wtorek dyrektor NOSPR Ewa Bogusz-Moore.
Obok muzyków Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia na scenie pojawią się znani popularyzatorzy nauki, m.in. dr Tomasz Rożek i dr Jerzy Jarosz, a na korytarzach będzie można wziąć udział w pokazach VR oraz seansach w mobilnym planetarium. Zabrzmi muzyka do filmów science fiction w wykonaniu zespołu Pataflafla, a dzięki okularom VR będzie można polecieć w kosmos przy dźwiękach V Symfonii Ludwiga van Beethovena.
Na zakończenie pierwszego dnia festiwalu zespół NOSPR pod batutą Roberta Zieglera i z gościnnym udziałem Grzegorza Damięckiego zaprezentuje wyjątkowe dzieło Philipa Glassa – Icarus at the Edge of time. To rodzaj wideo-oratorium, skonstruowanego na podstawie książki Briana Greene’a - światowej sławy fizyka i popularyzatora nauki.
Oprócz wydarzeń muzycznych na program festiwalu złożą się również inne atrakcje dla uczestników w każdym wieku. Wchodzących do budynku NOSPR powita ogromna kopuła mobilnego planetarium, w którym pracownicy Planetarium Śląskiego poprowadzą projekcje dla różnych grup wiekowych. Oprócz tego na najmłodszych czekać będą m.in. warsztaty perkusyjne "Kosmiczne rurki", zajęcia plastyczne "NOSPRjanie wylądowali" czy warsztaty teatru cieni.
Młodzież i dorośli mogą wysłuchać prelekcji o matematycznych wzorach klasycznej harmonii i współczesnych piosenek, wziąć udział w warsztatach budowania instrumentów czy spacerze dźwiękowym. Podczas festiwalu będzie również możliwość zwiedzenia studia nagrań NOSPR i wysłuchania prelekcji o matematycznych modelach dźwiękowych w fonografii. (PAP)
autorka: Anna Gumułka
lun/ agz/