Torty urodzinowe, koncert z piosenkami Janusza Kondratowicza, warsztaty i animacje dla dzieci w klimacie „Alicji w Krainie Czarów” – to atrakcje zaplanowane na „urodziny Szczecina”. Uroczyste świętowanie odbędzie się w Ogrodzie Różanym w niedzielę.
"Jeśli urodziny, to tort – a nawet dwa, 75-kilogramowe. Będzie dobra muzyka, utalentowana młodzież zaśpiewa piosenki Kondratowicza. Dobre jedzenie, tańce, muzyka i dobre towarzystwo – będzie wszystko, co powinna mieć impreza urodzinowa" – powiedział PAP Robert Grabowski ze Szczecińskiej Agencji Artystycznej.
Uroczystości rozpoczną się w południe – wtedy mieszkańcy i turyści będą mogli skosztować przygotowanych dla nich tortów. Wtedy też rozpocznie się koncert galowy finalistów Zjazdu Młodych Gwiazd. Piosenki Janusza Kondratowicza, autora utworów m.in. "Zakochani są wśród nas", "10 w skali Beauforta" czy "Papierowy księżyc" wykonają młodzi artyści z całej Polski, którzy od piątku rywalizują podczas czwartej edycji festiwalu.
Od południa także dostępne będą zabawy i warsztaty dla dzieci w klimacie "Alicji w Krainie Czarów" Lewisa Carrolla. Najmłodsi będą mogli uczestniczyć w spektaklu "Szalona herbatka u Alicji", podczas którego będą pomagać aktorom rozwiązywać zagadki.
Wśród atrakcji znalazły się też animacje szczudlarzy, pokaz baniek mydlanych, konkursy związane z postaciami z książki Carrolla czy skoki przez "największą skakankę świata". Organizatorzy przygotowali też zabawy dla całych rodzin, jak "wesołe karaoke" czy rodzinne przenoszenie herbaty w filiżance na czas. Uczestnicy zabaw będą też mogli zbadać swój poziom radości za pomocą lekarskiego stetoskopu i "skrzynki śmiechu".
Podczas warsztatów będzie natomiast możliwość przygotowania podkładek pod kubki z motywami szczecińskimi czy klatek do filmu animowanego.
Uroczystości urodzinowe zakończą się potańcówką z muzyką lat 50., 60. i 70., a także bardziej nowoczesnymi hitami. Wszystkie atrakcje imprezy odbędą się w szczecińskim Ogrodzie Różanym.
Wydarzenia w ramach "urodzin Szczecina" odbywają się w mieście około 5 lipca. Tego dnia w 1945 r. w siedzibie wojennego komendanta miasta płk. Aleksandra Fiedotowa odbyło się przejęcie władzy w mieście przez przedstawicieli państwa polskiego.(PAP)
autorka: Elżbieta Bielecka
emb/