16 września odbędzie się w Centrum Konferencyjnym Muzeum Polin konferencja „Tworzymy pokój. Wiara w demokracji – czas wyzwań”. Organizują ją Kościół luterański i Rzecznik Praw Obywatelskich – informuje PAP rzecznik Kościoła luterańskiego Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska.
Dodała, że odpowiedzi na pytanie, czy "wolność jest darem, czy przekleństwem wierzących ludzi?" udzielą podczas debaty prymas Polski abp Wojciech Polak, zwierzchnik Kościoła luterańskiego bp Jerzy Samiec, bp Karin Johannesson z Kościoła Szwecji, rabinka Małgorzata Kordowicz i mufti Tomasz Miśkiewicz.
Jak podkreśliła rzecznik Kościoła luterańskiego, różne perspektywy i światopoglądy spotkają się także podczas wcześniejszej debaty na temat wpływu religii na demokrację, Udział w niej wezmą: redaktor naczelna magazynu "Znak" dr Dominika Kozłowska, prezes Fundacji im. Stefana Batorego Aleksander Smolar, wykładowczyni Uniwersytetu Warszawskiego prof. Magdalena Środa, członek zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka dr Piotr Kładoczny i wykładowca Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie dr hab. Jerzy Sojka,.
Konferencję otworzą bp Jerzy Samiec i rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. Punktem wyjścia będzie prezentacja polskich tłumaczeń dwóch dokumentów przygotowanych przez Kościół ewangelicki w Niemczech: "Kościół ewangelicki i wolnościowa demokracja" i "Konsensus i konflikt: polityka wymaga debaty. Dziesięć impulsów" oraz jednego dokumentu opracowanego przez Światową Federację Luterańską "Kościół, Biblia i zaangażowanie publiczne".
"Teksty są efektem wieloletniej refleksji środowiska ewangelickiego i skarbem całej protestanckiej teologii. Stawiają na nowo pytania o powinności chrześcijan wobec demokracji, obrony jej wartości i pokojowego, pełnego szacunku wobec odmiennych poglądów, rozwiązywania spornych kwestii" – podkreśliła rzecznik Kościoła luterańskiego.
Dodała, że konferencja, poprzez prezentację dokumentów, dyskusje i warsztaty ma dać impuls do poszukiwania nowych metod współpracy i działania na rzecz wzajemnego zrozumienia. Organizowane 15 września uroczyste nabożeństwo w kościele Świętej Trójcy w Warszawie przypomni o 80. rocznicy tragicznego wydarzenia, jakim było spalenie kościoła podczas działań wojennych we wrześniu 1939 r.
Poranne warsztaty przygotowali: Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Fundacja Konrada Adenauera, Rzecznik Praw Obywatelskich i Klub Inteligencji Katolickiej. Będą poruszać takie kwestie, jak odróżnianie prawdy od fałszu, odpowiedzialność w działaniach na rzecz pokoju, sprzeciw wobec hejtu oraz konieczność walki z ubóstwem. Debaty staną się okazją do zastanowienia się nad relacjami Kościoła (religii) i demokracji oraz nad znaczeniem wolności. Wśród zaproszonych gości znajdą się przedstawiciele różnych środowisk, wyznań i religii z Polski i z zagranicy.
Jak poinformowała Godfrejów-Tarnogórska, projekt uzyskał finansowe wsparcie Światowej Federacji Luterańskiej, Kościoła Ewangelickiego w Niemczech, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Fundacji Konrada Adenauera, Fundacji im. Stefana Batorego, a także ambasady Niemiec w Polsce. Partnerami są ponadto Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie, Parafia Ewangelicko-Augsburska Świętej Trójcy w Warszawie, Polska Rada Ekumeniczna i Klub Inteligencji Katolickiej.
Wstęp na wydarzenie będzie wolny, ale zarejestrowani uczestnicy otrzymają darmowo pakiet startowy. Rejestracja ruszy na początku sierpnia na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich. (PAP)
Autor: Stanisław Karnacewicz
skz/ joz/