Pokazy filmów m.in. Xawerego Żuławskiego, Baldvina Zophoniassona, Magdaleny Łazarkiewicz, spotkania z Katarzyną Figurą, Marianem Dziędzielem, wspomnienie Kory – to niektóre atrakcje czekające na uczestników 20. Letniej Akademii Filmowej, która rozpoczyna się w piątek w Zwierzyńcu.
Letnia Akademia Filmowa to filmy fabularne i dokumentalne, pełno- i krótkometrażowe, podzielone na ponad 20 cykli. Widzowie będą mogli obejrzeć tytuły zebrane w sekcji "Kamera na Reżysera", "Bracia", czy wyselekcjonowane przez Piotra Kotowskiego, rektora LAF, w cyklu będącym jednocześnie hasłem przewodnim tegorocznej edycji: "Ulice pamięci".
W tym roku organizatorzy stawiają na kino polskie, dlatego pokażą ważne - ich zdaniem - współczesne filmy polskich twórców, którzy osobiście pojawią się w Zwierzyńcu. Grażyna Błęcka-Kolska, Magdalena Łazarkiewicz, Kinga Dębska, Kalina Alabrudzińska, Bartłomiej Topa, Grzegorz Linkowski oraz około 70 innych artystów zapowiedziało swoją wizytę w Zwierzyńcu.
W sobotni wieczór, przedpremierowo, pokazany zostanie dramat Xawerego Żuławskiego "Mowa ptaków" według scenariusza jego ojca, Andrzeja. Po projekcji o pracy nad nim opowiedzą reżyser oraz odtwórca głównej roli Sebastian Fabijański.
Letnia Akademia Filmowa to także kino izraelskie, czeskie (czechosłowackie), francuskie czy urugwajskie. Gościem specjalnym tegorocznego festiwalu będzie islandzki reżyser Baldvin Zophoniasson. W ramach retrospektywy tego twórcy w Zwierzyńcu odbędzie się pierwszy polski pokaz jego najnowszego filmu "Pozwól mi upaść" oraz cztery inne jego prace. Po każdej projekcji – spotkanie z reżyserem.
W sekcji "Strachy na LAF-y" miłośnicy kina grozy zobaczą najciekawsze propozycje horrorów z całego świata z ostatnich dwóch lat, w tym aż 30 filmów, które w Polsce nie doczekały się rozpowszechniania w komercyjnym obiegu.
W cyklu "Jest bardzo, bardzo cicho..." organizatorzy Letniej Akademii Filmowej przypomną piosenkarkę i autorkę tekstów Korę – w rok po jej śmierci. Pokażą filmy z Korą i o niej oraz teledyski Maanamu. Artystkę wspominać będą Kamil Sipowicz i Mariusz Grzegorzek, autor filmu "Pięć bajek o miłości".
Gwiazda festiwalu Katarzyna Figura zaproponuje mniej znane filmy, w których występowała, a lekcję w ramach tzw. Masterclass da reżyser Janusz Kondratiuk, który razem z Igą Cembrzyńską zaprosi także do obejrzenia filmu "Jak pies z kotem".
LAF otworzy projekcja komedii "Na bank się uda" w reż. Szymona Jakubowskiego, a po niej odbędzie się spotkanie z odtwórcami głównych ról Marianem Dziędzielem i Lechem Dyblikiem. Festiwal zamknie "Tam gdzieś musi być niebo", za którą palestyński reżyser Elia Suleiman otrzymał nagrodę specjalną na Festiwalu w Cannes.
LAF to 300 filmów w ponad 20 cyklach, w tym "Król LAF", czyli bezpłatne projekcje dla dzieci, oraz "Mocne kino nocne" – co wieczór na dziedzińcu ponad dwustuletniego browaru. Podczas Akademii odbędą się też Warsztaty Kultury Filmowej i Konkurs Prelegentów Filmowych. Nie zabraknie koncertów. Z recitalem pojawi się Lech Dyblik. Zagrają również m.in. Sonbird, WaDaDa i Bum Bum Orkestar.
Jubileuszowa, 20. edycja LAF, potrwa do 18 sierpnia. Organizatorzy spodziewają się około 40 tysięcy uczestników. Szczegóły na www.laf.org.pl. (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ wj/