Koncerty, wycieczki i spotkania popularyzujące dziedzictwo historyczne dawnego Pomorza wypełnią dziesiąty festiwal Na Gotyckim Szlaku, który rozpocznie się w piątek.
Tegoroczna jubileuszowy wędrowny festiwal odwiedzi m.in.: Pyrzyce, Kołbacz, Trzebiatów, Nowe Warpno, Moryń, Mętno Małe, Czachów, Chojnę i Szczecin. Autorami programu historycznego i przewodnikami wycieczek będą znawcy historii, regionaliści, historycy sztuki i znawcy Pomorza: Michał Dębowski, Paweł Pawlonka, Michał Gierke oraz Paweł Migdalski.
Program koncertów obejmie kompozycje wokalne i instrumentalne mistrzów doby baroku i oświecenia od Monteverdiego po Mozarta. W programie koncertu inauguracyjnego "Claudio Monteverdi - Le Nuove Musiche" znajdą się arcydzieła wokalne i instrumentalne mistrzów muzyki XVII w. w interpretacji zespołów Szczecin Vocal Project oraz Consortium Sedinum. Tytuł koncertu jest odniesieniem do czasów otwarcia nowych horyzontów muzyki europejskiej. Zabrzmią arcydzieła autorstwa Adriano Banchieriego, Andrea Falconiero, Marco Ucceliniego, Francesco Rognioniego, którzy u boku Claudio Monteverdiego wytyczali nowe kierunki w muzyce baroku.
W trzebiatowskim Pałacu nad Młynówką odbędzie się koncert jubileuszowy dwudziestolecia działalności zespołu Consortium Sedinum założonego i prowadzonego przez klawesynistkę Urszulę Stawicką. "Concerti Grosssi" to tytuł koncertu, który w całości poświęcony będzie muzyce mistrzów włoskiego baroku: A. Corellego, A. Vivaldiego i P.A. Locatellego.
W programie koncertu "Fiori Musicali" w Nowym Warpnie znalazła się muzyka polska i włoska przełomu renesansu i baroku. Po raz pierwszy na festiwalu zespołowi Szczecin Vocal Project towarzyszyć będzie Emilia Reiter grająca na harfach historycznych.
Podczas koncertu w Czachowie zatyutłowanego "Głosy duszy ludzkiej" sopranistka Anna Budzyńska i jej zespół Ensemble del passato przedstawi program pieśni XVIII i XIX w.
Szczególnie interesująco zapowiada się koncert zespołu trębaczy Tubicinatores Gedanenses w Kościele Mariackim w Chojnie. Po raz pierwszy zabrzmi oryginalna muzyka grana zgodnie z wielowiekową tradycją z jednej z najwyższych wież kościelnych w Polsce.
Finałem festiwalu będzie koncert "Exsultate, jubilate" w Szczecinie. To popis wirtuozerii wokalnej w wykonaniu sopranu Agnieszki Kozłowskiej i Orkiestry Famd.pl pod dyrekcją Pawła Osuchowskiego. W programie arie i symfonie Antonio Rosettiego i Wolfganga Amadeusza Mozarta.
Udział w programie historycznym oraz cyklu koncertów jest bezpłatny. Biletowany jest jedynie koncert finałowy 22 września w Szczecinie.
Głównym organizatorem Festiwalu jest Akademia Muzyki Dawnej. (PAP)
autor: Kacper Reszczyński
res/ pat/