Mamy prawo, również jako biskupi, poprzez swoje wystąpienia indywidualne, osobiste, a nie tylko jako Konferencja Episkopatu, prosić o pokój i uszanowanie naszych wartości oraz symboli, które były szkalowane i profanowane – powiedział we wtorek abp Wacław Depo.
Takie stanowisko metropolita częstochowski i przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski zajął podczas wtorkowej konferencji prasowej na Jasnej Górze w Częstochowie po zakończeniu spotkania Rady Biskupów Diecezjalnych.
Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik zapowiedział podczas konferencji, że podjęte przez biskupów stanowiska zostaną opublikowane dopiero w środę. Podczas wtorkowej konferencji omówiono jedynie inicjatywę odprawienia 1 września – w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej – mszy świętych w intencji pokoju i ofiar tej wojny we wszystkich polskich katedrach. Przewodniczący Komisji ds. Duszpasterstwa KEP abp Wiktor Skworc poinformował też, że episkopaty polski i niemiecki wydały wspólnie w związku z tą rocznicą dokument "Ze wspólnej pamięci rodzi się inspiracja dla wspólnej teraźniejszości i przyszłości".
Metropolita częstochowski abp Wacław Depo wyraził natomiast zadowolenie z faktu podpisania we wtorek na Jasnej Górze stanowiska wyrażającego wolę głębszego pojednania i dialogu przez przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abpa Stanisława Gądeckiego i zwierzchnika ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego abpa Światosława Szewczuka.
Pytany przez PAP o ostatnie wypowiedzi polskich hierarchów na temat środowiska LGBT, abp Depo powiedział: "Mówimy o pewnych faktach, które nie są przypadkowe, że w ramach tego marszu przez Polskę marszów równości nie przypadkiem była sprawa, przeprowadzona w ubiegłym roku, kiedy tutaj odbywała się Pielgrzymka (..) Radia Maryja. Akurat w tym dniu właśnie ten marsz był skierowany ku Jasnej Górze. W tym roku z kolei, kiedy były tu dzieci zaproszone z Kółek Różańcowych Radia Maryja, akurat to środowisko znowu wyszło z hasłem: zdobywamy Jasną Górę" – powiedział.
"Oczywiście my rozumiemy, że Matka Boża jest dla wszystkich, tak jak Chrystus umarł za każdego bez wyjątku człowieka, ale tego rodzaju prowokacje czy konfrontacje naszych takich czy innych zachowań – bo przecież każdy odpowiada osobiście za swoje takie czy inne czyny albo nawet słowa – to one w jakiś sposób nie ułatwiają nam tego jakiegoś spokojnego przeżywania nawet postawy orientacji seksualnych poszczególnych osób. Dlatego mamy prawo – również jako biskupi, poprzez swoje wystąpienia indywidualne, osobiste, a nie tylko jako Konferencja Episkopatu – prosić o taki pokój i uszanowanie naszych wartości, naszych symboli, które były tutaj w ten czy inny sposób szkalowane czy profanowane" – dodał.
Według wcześniejszych zapowiedzi Rada Biskupów Diecezjalnych miała zajmować się we wtorek kwestią ochrony dzieci i młodzieży, relacjami polsko-ukraińskimi, setną rocznicą urodzin św. Jana Pawła II, profanacjami obiektów sakralnych i kwestiami związanymi ze środowiskiem LGBT. (PAP)
Autorka: Anna Gumułka
lun/ joz/