W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej mieszkańcy Bojkowa – dzielnicy Gliwic – uczczą pamięć dwóch pochowanych na miejscowym cmentarzu parafialnym bohaterów, walczących we wrześniu 1939 r. o Westerplatte - chorążego Edwarda Szewczuka i kaprala Michała Plewaka.
Jak podał Urząd Miasta w Gliwicach, mieszkańcy Bojkowa od kilku lat spotykają się przy mogiłach Westerplatczyków w ramach inauguracji „Bojkowskiego Września”. W tym roku wydarzenie to zostało włączone do ogólnopolskiego kalendarza wydarzeń związanych z obchodami 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Chorąży Edward Szewczuk oraz kapral Michał Plewak byli wśród żołnierzy, którzy od 1 do 7 września 1939 roku na Westerplatte bohatersko stawiali opór niemieckiemu najeźdźcy. Obydwaj urodzili się na Kresach, a po wojnie osiedlili w gliwickim Bojkowie. Edward Szewczuk zmarł w 1964 r., a Michał Plewak w 1982 r. Spoczęli na miejscowym cmentarzu parafialnym.
1 września o godz. 4.45 przedstawiciele środowisk kombatanckich i patriotycznych, żołnierze, uczniowie i harcerze spotkają się przy grobach bohaterów. Uroczystości rozpocznie podniosły alert. Następnie w miejscowej szkole podstawowej zaplanowano gawędę z ceremoniałem harcerskim, a później mszę św. w intencji pokoju na świecie oraz za obrońców ojczyzny, cywilne ofiary wojny, bohaterów Westerplatte i harcerzy.
Kilka dni później, 6 września, na Scenie Stara Kotłownia Młodzieżowego Domu Kultury w Gliwicach wystawiony zostanie spektakl Teatru Magazyn „Dziennik Kapitana” - monodram stworzony na podstawie rekonstrukcji dziennika załogi Westerplatte.
Patronat honorowy nad „Bojkowskim Wrześniem” objęli prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz oraz Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddział Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
1 września 1939 r. o godz. 4.45 pancernik "Schleswig-Holstein" rozpoczął ostrzał Westerplatte. Niemiecki atak na polską placówkę jest uznawany za wybuch II wojny światowej, a obrona Wojskowej Składnicy Tranzytowej wpisała się do historii jako przykład bohaterstwa i patriotyzmu polskich żołnierzy.(PAP)
autor: Marek Błoński
mab/ agz/