Nowy dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie zostanie powołany lub wybrany w drodze konkursu i rozpocznie pełnienie swojej funkcji z dniem 1 stycznia 2020 r. – informuje PAP resort kultury. 31 grudnia skończy się pięcioletnia kadencja obecnej dyrektor Małgorzaty Ludwisiak.
W czwartek "Gazeta Wyborcza" poinformowała, że minister kultury Piotr Gliński "nie zamierza powołać" dyrektor Małgorzaty Ludwisiak na kolejną kadencję. Ludwisiak została dyrektorką Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie w 2014 r.
Jak podała "GW", Ludwisiak "otrzymała już pismo w tej sprawie i złożyła odwołanie. Do ministra Glińskiego trafił też list pracowników CSW popierający dyrektorkę. Czytamy w nim m.in.: +Mamy obawy, że zmiana na stanowisku dyrektorskim zakłóci plan reformowania placówki i zburzy dopiero co stworzoną stabilność pracy i integrację zespołu CSW, która jest podstawą owocnej pracy nad programem+".
W stanowisku przesłanym PAP przez MKiDN ministerstwo przypomina, że "dyrektorzy instytucji kultury powoływani są na kadencje od 3 do 7 lat, zaś dyrektorzy instytucji artystycznych na okres od 3 do 5 sezonów artystycznych" oraz, że "pięcioletnia kadencja dyrektor Małgorzaty Ludwisiak kończy się 31 grudnia 2019 r".
MKiDN informuje, że "nowy dyrektor zostanie powołany lub wybrany w drodze konkursu i rozpocznie pełnienie swojej funkcji z dniem 1 stycznia 2020 r.".
"Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w przypadku rozpisania konkursu na kandydata na dyrektora CSW ogłoszenie o konkursie zostanie podane do publicznej wiadomości. Pani dyrektor Małgorzata Ludwisiak może wziąć udział w konkursie, podobnie jak inni kandydaci spełniający wymagania" - dodaje MKiDN.
Informuje również, że "w przypadku decyzji o powołaniu dyrektora bez przeprowadzenia konkursu, do związków zawodowych działających w instytucji, stowarzyszeń i związków twórczych, zostanie skierowane pismo z prośbą o wyrażenie opinii o kandydacie na dyrektora".
Małgorzata Ludwisiak jest doktorem nauk humanistycznych, absolwentka Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Łódzkiego. Była kuratorką wystaw, a w 2006 roku została dyrektorem Łódź Biennale 2006 (II edycja Międzynarodowego Biennale Sztuki). Była też dyrektorką Łódź Design, a od 2008 r. wicedyrektorem największej instytucji poświęconej sztuce nowoczesnej w Polsce – Muzeum Sztuki w Łodzi. (PAP)
Wojciech Przylipiak, Katarzyna Krzykowska
wbp/ksi/aszw/