Największa i najstarsza na świecie wystawa sztuki włókna – 16. Międzynarodowe Triennale Tkaniny – rozpocznie się w sobotę w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.
Jak zapowiedzieli organizatorzy, podczas tegorocznego Triennale odbywającego się od 5 października do 15 marca 2020 r. na wystawie głównej swoje prace zaprezentuje 55 artystów z 21 państw. Zaplanowano także spotkania z gośćmi specjalnymi, performanse, wystawy towarzyszące oraz cykl warsztatów edukacyjnych.
"Chcemy, aby Triennale było zwierciadłem, w którym odbijają się tendencje panujące we współczesnej sztuce w medium tkaniny. Tematem przewodnim było +Przekraczanie granic+. Artyści potraktowali je bardzo szeroko, poruszając istotne problemy współczesnego świata – migracji, tożsamości, pamięci, ciała czy szeroko pojętego środowiska naturalnego. Aby konteksty prac były widoczne dla odbiorców, dzieła zostaną zaprezentowane w grupach tematycznych" – podkreśliła kuratorka Marta Kowalewska.
Dyrektor Centralnego Muzeum Włókiennictwa Aneta Dalbiak poinformowała, że w kwietniu odbyły się obrady międzynarodowego jury w składzie: Tereza Barabash, Ann Coxon, Ixchel Ledesma Guadarrama, Michał Jachuła, Marta Kowalewska i Mizuki Takahashi. Jego członkowie przeanalizowali 585 prac nadesłanych z całego świata, ostatecznie wybierając 55 z nich.
"Złożą się one na wystawę główną 16. Triennale. Dopiero podczas weekendu otwarcia poznamy złotego, srebrnego i brązowego medalistę – wyniki zostaną ogłoszone w sobotę o godzinie 13" – zaznaczyła Dalbiak.
Obok głównej prezentacji, Triennale towarzyszyć będzie Ogólnopolska Wystawa Tkaniny Unikatowej oraz Ogólnopolska Wystawa Miniatury Tkackiej. Wyjątkowym wydarzeniem ma być ekspozycja "Dialogi – poza granicami" przygotowana przez Martę Kowalewską oraz Janis Jefferies – w latach 70. XX wieku stypendystkę w pracowni Magdaleny Abakanowicz, a obecnie artystkę i kuratorkę z Londynu.
"Do udziału w niej zaprosiłyśmy artystów światowego formatu, prezentujących swoje prace w najważniejszych instytucjach sztuki współczesnej. Specjalnie na te okazję premierową pracę stworzyli Joanna Malinowska i CT Jasper, którzy reprezentowali Polskę na festiwalu w Wenecji w 2015 r." – dodała Kowalewska.
Zaprezentowane zostaną także prace wideo amerykańskiej artystki Anne Wilson, monumentalna realizacja Caroline Achaintre, praca Piotra Uklańskiego oraz tkaniny wykonane na podstawie projektów Georgesa Braque’a i Le Corbusiera.
Janis Jefferies jest także jedną z kuratorek Ogólnopolskiej Wystawy Tkaniny Unikatowej. Jak podkreśliła, możliwość zapoznania się z kolekcjami zgormadzonymi w archiwum Muzeum Włókiennictwa była dla niej wielkim zaszczytem.
"Niektóre prace znałam już wcześniej, ale odkryłam także nowe dzieła. Powstała bardzo specjalna ekspozycja, prezentująca polską tkaninę unikatową od 1954 r. do czasów współczesnych. Mam nadzieję, że łodzianie będą dumni z wystawy, którą pokażemy w Miejskiej Galerii Sztuki" – powiedziała.
Oprócz ekspozycji prezentowanych w przestrzeniach Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oraz Ośrodka Propagandy Sztuki Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi Triennale towarzyszyć będą liczne wydarzenia – m.in. spotkania z artystami, warsztaty, wspomnienia o najwybitniejszych krytykach sztuki zajmujących się tkaniną.
"Na samo otwarcie Triennale zaplanowaliśmy cykl imprez, które potrwają cały weekend. W sobotę w Miejskiej Galerii Sztuki performens Kolektywu Elipsa, potem kuratorskie oprowadzanie po wystawie Janis Jeffries. W niedzielę w Muzeum Włókiennictwa o godz. 14 oprowadzanie po wystawie miniatur przez kuratorkę dr Annę Śliwę. Potem performens Aleksandry Kciuk i Kuby Krzemińskiego, a po nim wystawę główną będzie można zwiedzić w towarzystwie jej kuratorki oraz jury" – podała Dalbiak.(PAP)
autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ pat/