Włosi pokochali Tokarczuk gdy „Prawiek i inne czasy” trafił do tutejszych księgarni, czyli 20 lat temu. Z każdą publikacją jej popularność rosła – mówi PAP dyrektor Instytutu Polskiego w Rzymie Łukasz Paprotny. Od „Biegunów” jest nazywana najważniejszą współczesną polską autorką – dodaje.
Włoskie media w dniu ogłoszenia werdyktu Szwedzkiej Akademii podkreślają, że Polka jest jedną z najwybitniejszych literatek w swoim pokoleniu i wielką podróżniczką. Przypomina się, że z wielkim zainteresowaniem przyjęto we Włoszech jej powieść "Bieguni".
Ansa przywołuje wcześniejszą wypowiedź Tokarczuk dla tej agencji: "Dzisiaj książka to rodzaj epitafium dla wielkiego otwartego świata, którego już nie ma".
Telewizja, radio, gazety na stronach internetowych odnotowują, że we Włoszech ukazały się wszystkie jej najważniejsze książki, w tym "Prawiek i inne czasy", "Dom dzienny, dom nocny".
"Olga Tokarczuk - największa polska pisarka" - taki tytuł widniał na okładce kobiecego magazynu włoskiego dziennika "La Repubblica" - gdzie ukazał się artykuł na jej temat - w marcu br. Udział pisarki w festiwalu literackim w Rzymie, wiosną tego roku, był szeroko nagłośnionym wydarzeniem w świecie kultury we Włoszech.
Fenomen popularności pisarki we Włoszech wyjaśnił PAP dyrektor Instytutu Polskiego w Rzymie Łukasz Paprotny.
"Włosi pokochali Tokarczuk, odkąd trafiła na półki tutejszych księgarni, czyli dokładnie 20 lat temu z książką +Prawiek i inne czasy+ we włoskiej wersji pod tytułem +Dio, il tempo, gli uomini e gli angeli+. Z każdą publikacją jej popularność wzrastała" - powiedział szef polskiej placówki nad Tybrem. "Jest chętnie zapraszana na festiwale i wydarzenia literackie we Włoszech, od marca tego roku, czyli od publikacji +Biegunów+ (+I Vagabondi+) jest otwarcie nazywana +najważniejszą współczesną polską autorką+, a sama powieść okazała się jedną z najważniejszych publikacji tego roku" - podkreślił Paprotny.
Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)
sw/ pat/