Światowej sławy pianista Artur Rubinstein i teoretyk filmu, krytyk i pedagog prof. Bolesław Włodzimierz Lewicki zostaną uhonorowani w Łódzkiej Alei Gwiazd na ul. Piotrkowskiej. Ich odsłonięcie zaplanowano na czwartek 17 października.
O wydarzeniu poinformowała PAP Katarzyna Bieńkiewicz z Narodowego Centrum Kultury Filmowej.
Przed południem, jako pierwsza zostanie odsłonięta gwiazda profesora Lewickiego - teoretyka filmu, krytyka i pedagoga, twórcy filmoznawstwa, jako niezależnej dyscypliny uniwersyteckiej w Polsce. Wydarzenie zainauguruje tegoroczną edycję Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja.
Bezpośrednio pod odsłonięciu gwiazdy odbędzie się w Klubie 77 - otwarte dla publiczności - spotkanie wspomnieniowe o profesorze. Tego samego dnia o godz. 15 w Muzeum Kinematografii będzie można zobaczyć poświęcony mu film pełnometrażowy "Wiesz jak jest" w reż. Grzegorza Królikiewicza. Z kolei w sobotę 19 października o godz. 11.10, w Muzeum Kinematografii odbędzie się pokaz etiud studenckich zrealizowanych pod opieką artystyczną Lewickiego, a później w kinie Szkoły Filmowej zaplanowano warsztaty "Cięcie. Uwolnij umysł z Bolesławem Lewickim".
Fundatorami gwiazdy profesora są: Uniwersytet Łódzki oraz Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna w Łodzi.
Bolesław Włodzimierz Lewicki urodził się w 1908 roku we Lwowie. Był m.in. współzałożycielem Lwowskiego Klubu Filmowego Awangarda i recenzentem w "Słowie Polskim" i "Gazecie Lwowskiej". Więzień obozów koncentracyjnych: Auschwitz, Gross-Rosen, Dachau, Flossenburg i Pottenstein.
Z łódzką Szkołą Filmową związał się od samych jej początków. Pełnił w niej m.in. funkcje dziekana pionu naukowo-oświatowego, prodziekana wydziału reżyserii i rektora. W 1959 roku na Uniwersytecie Łódzkim stworzył i prowadził Zakład Wiedzy o Filmie (obecnie Katedra Mediów i Kultury Audiowizualnej). Wykładał na Uniwersytecie Gdańskim, był także m.in.: dyrektorem programowym Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi.
Zmarł w lipcu 1981 roku w Łodzi.
Także w czwartek 17 października na ul. Piotrkowskiej, "zabłyśnie" gwiazda światowej sławy pianisty Artura Rubinsteina. Uroczyste jej odsłonięcie będzie częścią programu VI Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Artura Rubinsteina, odbywającego się w dniach 14-19 października w Łodzi.
Fundatorem gwiazdy są: Miasto Łódź w ramach projektu Łódź Miasto Filmu UNESCO oraz Jerzy Czubak. Wniosek o uhonorowanie artysty złożyła Międzynarodowa Fundacja Muzyczna im. Artura Rubinsteina w Łodzi.
Artur Rubinstein - uważany za jednego z najwybitniejszych pianistów wszechczasów - urodził się 28 stycznia 1887 roku w Łodzi. Tu pobierał pierwsze lekcje muzyki i występował na dobroczynnych koncertach. W mieście spędził pierwsze dziesięć lat życia. W 1897 r. wysłano go do Berlina, by uczył się muzyki u Henryka Bartha i Józefa Joachima. Debiutował w 1900 r.
Koncertował w najważniejszych ośrodkach muzycznych całego świata. Propagował muzykę polską, zwłaszcza Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego, z którym się przyjaźnił. Na stałe nigdy już do Polski nie wrócił, choć nieraz tu występował; był silnie związany z Polską. W 1945 r. podczas koncertu galowego z okazji podpisania Karty Narodów Zjednoczonych artysta dostrzegłszy brak polskiej flagi wyraził oburzenie i poza programem zagrał Mazurka Dąbrowskiego.
Szczególne znaczenie miał też jego koncert w 1975 r., który uświetnił 60-lecie Filharmonii Łódzkiej. W 1984 roku łódzkiej Filharmonii nadano jego imię.
Rubinstein nagrał ponad 200 płyt. W 1969 roku pianista został laureatem specjalnej nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej za główną rolę w filmie biograficznym "L'Amour de la vie" ("Kocham życie"). Figurka Oscara znajduje się w Muzeum Miasta Łodzi w Galerii Muzyki im. A. Rubinsteina.
Artysta zmarł 20 grudnia 1982 roku w Genewie.
Łódzka Aleja Gwiazd wzorowana jest na hollywoodzkiej Walk of Fame. Inicjatorem jej powstania w 1996 r. był Jan Machulski, a projektantem gwiazdy Andrzej Pągowski. Pierwsza mosiężna gwiazda Andrzeja Seweryna została wmurowana dwa lata później. Dotąd odsłonięto ponad 60 gwiazd, którymi uhonorowano zasłużonych dla polskiej kinematografii.(PAP)
autor: Jacek Walczak
jaw/ mark/