7 nagród głównych „Dobry Wzór 2019” oraz 6 nagród specjalnych wręczono w czwartek podczas 26. gali tego konkursu. Nagrodzeni zostali producenci, dystrybutorzy, usługodawcy i studia projektowe, których produkty charakteryzują się wysoką jakością wzornictwa.
Bożena Gargas, prezes zarządu Instytutu Wzornictwa Przemysłowego wskazała, że "bez społecznego uświadamiania istnienia produktu czy usługi nie ma jego markowej rozpoznawalności i dlatego konkurs +Dobry Wzór+ każdego roku kształtuje świadomość potrzeby dobrego wzornictwa i tłumaczy istotę projektowania poprzez prezentowanie innowacyjnych, wdrożonych z sukcesem rozwiązań wzorniczych".
Do finału 26. edycji konkursu "Dobry Wzór 2019" przeszło 115 produktów i usług. Nagrody główne "Dobry Wzór" przyznane został w 7 kategoriach: Dom, Praca, Sfera Publiczna, Usługi, Nowe technologie, Grafika użytkowa i opakowania, Nowe materiały.
W kategorii "Dom" przyznano jedenaście równorzędnych nagród - osłonkom na doniczki Poppy, zaprojektowanym przez studio projektowe KABO&PYDO, a wyprodukowanym przez firmę DON-KWIAT; strzemionom jeździeckim Knee Protect Solution, zaprojektowanym przez zespół OTOPROJEKT - Ewę Sendecką i Michała Tabora i wyprodukowanym przez firmę Winderen; kolekcji opraw oświetleniowych DOT, zaprojektowanej przez zespół projektowy AQForm i wyprodukowanej przez Aquaform; kolekcji mebli łazienkowych Oval, zaprojektowanej przez Grynasz Studio i wyprodukowanej przez firmę Devo; kolekcji mebli Ribbon, zaprojektowanej przez Joannę Leciejewską i wyprodukowanej przez Meble VOX; fotelikowi RM57, projektu profesora Romana Modzelewskiego, wyprodukowanego przez firmę VZÓR; podgrzewaczowi do butelek i słoiczków LOVI, zaprojektowanemu przez Agnieszkę Tomalczyk i Ewę Strulak, wyprodukowanemu przez Canpol; odpływowi umywalkowemu Easy Clean 40 zaprojektowanemu przez Zespół Projektowy Grupy Prevex i wyprodukowanemu przez Prevex; żaluzji aluminiowej JUUN, zaprojektowanej przez Wilfrieda Schönbohma, wyprodukowanej przez firmę Anwis; baterii filtrującej na kapsułki FRANKE VITAL, zaprojektowanej przez zespół projektowy Franke i wyprodukowanej przez firmę Franke; zmywarce ComfortLift seria 800 EEC87300L, zaprojektowanej i wyprodukowanej przez firmę Electrolux.
Bożena Gargas, prezes zarządu Instytutu Wzornictwa Przemysłowego wskazała, że "bez społecznego uświadamiania istnienia produktu czy usługi nie ma jego markowej rozpoznawalności i dlatego konkurs +Dobry Wzór+ każdego roku kształtuje świadomość potrzeby dobrego wzornictwa i tłumaczy istotę projektowania poprzez prezentowanie innowacyjnych, wdrożonych z sukcesem rozwiązań wzorniczych".
W kategorii "Praca" nagrody wręczono twórcom: przemysłowego robota mobilnego MOBOT AGV FlatRunner MW, zaprojektowanego przez: Marka Mazurczuka, Sudharsana Soundarrajana i Przemysława Degórskiego, a wyprodukowanemu przez firmę WObit oraz twórcom kasy fiskalnej Novitus ONE, zaprojektowanej przez OTOPROJEKT – Ewę Sendecką i Michała Tabora wraz z zespołem projektowym Novitus i wyprodukowanej przez COMP SA Oddział NOVITUS.
Nagrodę w kategorii "Sfera publiczna" przyznano projektantom i producentom: kolekcji Shark&Orka zaprojektowanej przez Tomasza Augustyniaka i wyprodukowanej przez MARBET; mebli miejskich Flow zaprojektowanych przez Andrzeja Klisza, a wyprodukowanych przez firmę Komserwis; Pisuaru CREA zaprojektowanemu przez Mirosława Zaporę, wyprodukowanemu przez firmę Cersanit.
W kategorii "Usługi" nagrodzono twórców: aplikacji mobilnej carQ.pl Auto z historią & historia auta, zaprojektowanej przez Kajetana Rogalskiego i Tomasza Rogalskiego, usłudze świadczonej przez firmę carQ.pl; serwisowi internetowemu Prawo.pl, zaprojektowanemu przez Ewę Usowicz i Karola Kozłowskiego z Zespołem, usłudze świadczonej przez Wolters Kluwer Polska.
W dziedzinie "Nowe technologie" nagrodę przyznano dronoidowi Hermes V8M, zaprojektowanemu przez Sławomira Huczałę, a wyprodukowanemu przez firmę Spartaqs oraz drukarce fiskalnej online ELZAB Cube ONLINE, zaprojektowanej przez Ergo Design Sp. z o.o. wraz z zespołem projektowym ELZAB, a wyprodukowanej przez ELZAB.
Za "Grafikę użytkową i opakowania" jury nagrodziło grafiki serii książek Pucio, autorstwa Marty Galewskiej-Kustry zilustrowanej przez Joannę Kłos, a wydanej przez Wydawnictwo Nasza Księgarnia; miejski system identyfikacji wizualnej miasta Rybnika, zaprojektowany przez Studio Otwarte na zlecenie Urzędu Miasta Rybnika; opakowanie wódki Orkisz Royal Spelt Vodka, zaprojektowane przez Soul & Mind na zlecenie Stock Polska.
W kategorii "Nowe materiały" jury przyznało nagrodę kamieniowi synteryzowanemu Lapitec, zaprojektowanemu przez Grupę EGA, którego dystrybutorem jest Euro-Granit Adamus.
Przyznano także następujące nagrody specjalne: Designer Roku – nagrodę Prezesa Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, Wzór Roku dla kultury – nagrodę ufundowana przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego, Wzór Roku przyznawany przez ministra przedsiębiorczości i technologii, Produkt Roku – nagrodę przyznawaną przez Agencję Rozwoju Przemysłu SA, Wzór Roku dla Zrównoważonego Rozwoju – nagroda po raz pierwszy w tym roku przyznawana przez KGHM Polska Miedź S.A. oraz Wzór Roku dla Integracji – kolejna nowa nagroda przyznawana przez Integracja LAB, dla produktu lub usługi wyróżniających się w zakresie designu uniwersalnego.
Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński przyznał nagrodę Wzór Roku dla kultury oknu dachowemu uchylno-obrotowemu FPP-V preSelect Max FPP-V preSelect MAX, zaprojektowanemu przez Dział Badań i Rozwoju FAKRO, wyprodukowanemu przez FAKRO.
Wicepremier Gliński powiedział, że "design, wzornictwo to jest kultura codzienna, kultura, która jest połączeniem estetyki z funkcjonalnością, a dodatkowo rozwija gospodarkę". Ocenił, że nagrodzone przez niego okno dachowe jest połączeniem "funkcjonalności z aspiracjami artystycznymi".
MKiDN przyznało także dwa wyróżnienia: dla rebrandingu Akademii Muzycznej w Gdańsku "aMuz", zaprojektowanego przez tatastudio Piotra Białasa, Filipa Piaseckiego oraz Luizę Olichwier-Skwierawską, dla zleceniodawcy Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku oraz dla grafiki książki "Niezwykłe przyjaźnie. W świecie roślin i zwierząt" projektu Emilii Dziubak i Katarzyny Piętki wydanej przez Wydawnictwo Nasza Księgarnia.
Wicepremier Gliński powiedział, że "design, wzornictwo to jest kultura codzienna, kultura, która jest połączeniem estetyki z funkcjonalnością, a dodatkowo rozwija gospodarkę". Ocenił, że nagrodzone przez niego okno dachowe jest połączeniem "funkcjonalności z aspiracjami artystycznymi".
Nagrodę Wzór Roku 2019, przyznawaną przez ministra przedsiębiorczości i technologii za najlepszy polski produkt - zaprojektowany przez polskiego projektanta i wyprodukowany przez polskiego przedsiębiorcę - otrzymali twórcy serwisu Prawo.pl. Nagrodę wręczył wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marek Niedużak.
Nagrodę Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. - Produkt Roku 2019 - przyznawaną od 2015 r. za najbardziej innowacyjny polski produkt przyznano robotowi mobilnemu MOBOT AGV FlatRunner MW zaprojektowanemu przez: Marka Mazurczuka, Sudharsana Soundarrajana, Przemysława Degórskiego, a wyprodukowanemu przez WObit. Prezes Agencji Rozwoju Przemysłu postanowił przyznać wyróżnienie grafice portalu The First News zaprojektowanej przez Dominika Szczechowicza. Właścicielem portalu jest Polska Agencja Prasowa.
Nagroda specjalna - Designer Roku 2019, przyznawana przez Prezesa Instytutu Wzornictwa Przemysłowego najlepszemu polskiemu projektantowi trafiła do Jarosława Szymańskiego.
Nagrodę Wzór Roku dla Zrównoważonego Rozwoju 2019, przyznaną przez KGHM Polska Miedź S.A., partnera konkursu, dla produktu lub usługi najlepiej realizujących założenia zrównoważonego rozwoju, przyznano dronoidowi Hermes V8M, zaprojektowanemu przez Sławomira Huczałę, a wyprodukowanemu przez firmę Spartaqs sp. z o.o.
Nagroda Wzór Roku dla Integracji 2019, przyznana przez Integracja LAB, patrona konkursu, dla produktu lub usługi realizujących w pełni założenia designu uniwersalnego, trafiła do zaprojektowanych przez OTOprojekt, Ewę Sendecką i Michała Tabora, a wyprodukowanych przez Vindreren sp. z o.o z Zamościa - Strzemion Knee Protect Solution.
Wystawa pokonkursowa będzie prezentowana w okresie 25 października do 1 grudnia w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie. Wystawa czynna będzie od wtorku do niedzieli.
Konkurs Dobry Wzór organizowany jest od 1993 r. Konkurują w nim ze sobą produkty wskazane przez jedyny w kraju, niezależny monitoring wzorniczy rynku. Do konkursu zapraszani są producenci, dystrybutorzy, usługodawcy i studia projektowe, których produkty i usługi zostały rekomendowane przez ekspertów Instytutu jako spełniające wymogi dobrego wzornictwa.
Celem konkursu jest wyróżnienie produktów i usług charakteryzujących się wysoką jakością wzornictwa oraz wspieranie ich producentów i dystrybutorów. (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ agz/