Cztery nowe wystawy zostaną otwarte w sobotę w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Będzie na nich można zobaczyć prace Macieja Szańkowskiego, Marleny Kudlickiej, Karoliny Freino oraz dwóch litewskich rzeźbiarzy Jonasa Aničasa i Taurasa Kensminasa.
Maciej Szańkowski (ur. 1938) od ponad 50 lat tworzy abstrakcyjne kompozycje z metalu, kamienia, sznurka i ceramiki. Na zorganizowanej w Orońsku wystawie "Wieloprzestrzenie" zgromadzono instalacje, ceramikę oraz prace na papierze i projekty pomników, a także film lalkowy, do którego stworzył Szańkowski scenografię. "Autor, dzięki różnorodnym próbom stosowanym zarówno w przestrzeni otwartej, jak i na płaszczyźnie uzyskał obiektywny sposób przedstawienia przestrzeni wielowymiarowej" – podkreśliła kuratorka wystawy Anna Maria Leśniewska.
Szańkowski uczył się rzemiosła w zakopiańskiej Szkole Kenara, następnie ukończył studia rzeźbiarskie w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W latach 1982–2003 był profesorem PWSSP w Poznaniu (obecnie Akademia Sztuk Pięknych w Poznaniu), a od roku 1996 r. jest profesorem Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Do najważniejszych realizacji Szańkowskiego należą m.in.: Pokazy Form Przestrzennych – Składaków na placu Kanonia w Warszawie (1975), instalacja Obszar (1981, 1983) oraz realizacje w przestrzeni otwartej Hommage á Albrecht Dürer w Norymberdze (1971), Okno w Mariborze (1977). Wystawiał m.in.: w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki (1996), Galerii Studio w Warszawie (1983, 1989, 2007); Muzeum Architektury (1981), Muzeum Narodowym we Wrocławiu (2005) i Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku (1991, 2001, 2005).
Od soboty w Orońsku będzie też można zobaczyć prace Marleny Kudlickiej (ur. 1973), rzeźbiarki mieszkającej i pracującej w Berlinie oraz w Poznaniu. Są to linearne instalacje rzeźbiarskie ze stali i szkła. Na wystawie w Oranżerii będą prezentowane prace z czterech cykli, powstałych pomiędzy 2013 i 2017 rokiem.
Marlena Kudlicka ukończyła studia w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu w 1998 roku. W tym roku zdobyła I nagrodę w konkursie KUNST AM BAU BTU Cottbus na realizację rzeźby w przestrzeni publicznej. Wystawiała na wystawach indywidualnych i zbiorowych w muzeach i galeriach w Europie, Ameryce Północnej i Południowej, m.in. w MACBA Buenos Aires w Argentynie, Skulpturenmuseum Glaskasten Marl w Niemczech, CGAC Santiago de Compostela w Hiszpanii, Muzeum Współczesnym Wrocław, Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie, Ludwig Muzeum w Budapeszcie i innych.
Na wystawie "Visitation" można natomiast zobaczyć prace dwóch litewskich rzeźbiarzy młodego pokolenia Jonasa Aničasa (ur. 1987 r) i Taurasa Kensminasa (ur. 1991 r). Aničas łączy w swoich instalacjach obiekty rzeźbiarskie i fotografię. Kensminas tworzy w obszarze rzeźby i instalacji. Jego najnowsze prace rzeźbiarskie są interdyscyplinarne: instalacje uzupełnia tekst i dźwięk. Wystawa została zorganizowana we współpracy z Galerią AV17 w Wilnie, reprezentującą obydwu artystów. Projekt współfinansowany jest przez Lithuanian Council for Culture.
W Orońsku będzie też można zobaczyć wystawę "Chansons de Geste (Pieśni o czynie/Pieśni gestu), będącą próbą wizualno-dźwiękowego sportretowania władzy. Jej autorką jest Karolina Freino (ur. 1978) – artystka wizualna, która adaptuje różne techniki i media artystycznej wypowiedzi. Ukończyła studia rzeźbiarskie na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, w Edinburgh College of Art i na Uniwersytecie Bauhasu w Weimarze. Jest adiunktem w Katedrze Rzeźby i Działań Przestrzennych ASP we Wrocławiu.
Wystawy czynne będą do 5 stycznia. (PAP)
autor: Ilona Pecka
ilp/ wj/