Obelisk – symbol Drogi św. Jakuba, czyli popularnej wśród pielgrzymów z całego świata trasy – odsłonięto we wtorek w Krakowie. Jak podkreślił prezydent miasta Jacek Majchrowski, to wydarzenie pozwala mówić o połączeniu całej Europy.
Obelisk – symbol Drogi św. Jakuba, przekazany przez rząd hiszpański regionu Galicja, którego stolicą jest Santiago de Compostela, stanął we wtorek w ogrodzie zakonu franciszkanów w Krakowie.
Jak wskazywał podczas uroczystości prezydent miasta Jacek Majchrowski, jest to pierwszy w Polsce znacznik tego szlaku. "Muszę powiedzieć, że daru z takim przesłaniem nie otrzymałem nigdy. To zupełnie wyjątkowa rzecz. Znacznik szlaku św. Jakuba to znacznik, który pozwala mówić o połączeniu całej Europy" - ocenił.
Prezydent przypomniał, że szlak ten został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. "To wielkie wydarzenie pokazujące, że można łączyć państwa i narody, niezależnie od języka, wyznania i wszystkich innych różnic" - podkreślił Majchrowski.
Krakowski obelisk ma te same proporcje, co inne słupy umieszczone wzdłuż Drogi. Na froncie zamieszczono symbole św. Jakuba oraz zaznaczono odległość do Santiago de Compostela. Boczne ściany zostały ozdobione mapą Europy, z zaznaczeniem Galicji. Znajdują się na nim również żółte strzałki oraz muszle św. Jakuba.
Jak ocenił ambasador Hiszpanii Francisco Javier Sanabria Valderrama, uroczystość jego osłonięcia to wydarzenie będące "symbolem serdecznej, duchowej i braterskiej unii pomiędzy Hiszpanami a Polakami". "Ten kamień, który tutaj dzisiaj odsłaniamy ma duchowo, ale jednocześnie fizycznie połączyć Kraków i Santiago de Compostela, czyli dwa miasta, które dla pielgrzymów są jak latarnie, wskazujące im drogę" - dodał.
Ambasador ocenił, że duże znaczenie ma ulokowanie obelisku w ogrodzie franciszkanów, czyli naprzeciwko okna papieskiego w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich. Przypomniał, że Jan Paweł II po raz pierwszy pielgrzymował do grobu św. Jakuba w roku 1982 - roku Jakubowym, kiedy to przewodził uroczystościom europejskim.
"I to właśnie tam wyraził się jasno i prosto, wzywając starą Europę głosem pełnym miłości. Mówił: odnajdź z powrotem siebie, bądź sobą, odkryj swoje pochodzenie, ożyw swoje korzenie, odbuduj twą duchową jedność, w poszanowaniu innych religii i prawdziwych wolności" - podkreślił ambasador.
Jego zdaniem, "tamte słowa skierowane były wówczas do Europy podzielonej, ale dzisiaj znów rozbrzmiewają, pełne znaczeń, w naszej Europie - zdezorientowanej, zlęknionej, nieufnej i osaczonej przez ksenofobiczne i obrazoburcze nieraz partykularyzmy".
Droga Jakubowa przyciąga do Hiszpanii tysiące pielgrzymów z całego świata. Jak czytamy na stronie miasta Krakowa, w 2018 r. Santiago de Compostela odwiedzili mieszkańcy 180 krajów, z pięciu kontynentów. Ci podróżujący w Europie wybierają jedną z dziesięciu oficjalnych dróg, prowadzących do katedry w Santiago de Compostela poprzez 28 różnych krajów. Jedna z najbardziej znanych tras, tzw. droga francuska, liczy blisko 800 kilometrów. Wśród najbardziej charakterystycznych symboli pielgrzymki, obok muszli św. Jakuba, znajdziemy granitowe znaczniki wskazujące drogę wędrowcom i informujące ich o odległości od Santiago de Compostela.(PAP)
nak/ pat/