Przypadający 28 października Dzień Powstania Niepodległego Państwa Czechosłowackiego dla 93 proc. Czechów jest najważniejszym świętem państwowym.
Mniejsze znaczenie przywiązuje się do obchodzonego 28 września Dnia Czeskiej Państwowości (dzień Św. Wacława) oraz Dnia Walki o Wolność i Demokrację, który 17 listopada przypomina o „aksamitnej rewolucji” 1989 r.
Świąt państwowych w sumie jest siedem. Poza Dniem Powstania Niepodległego Państwa Czechosłowackiego, Dniem Walki o Wolność i Demokrację oraz Dniem Czeskiej Państwowości, nawiązującym do zamordowania w 935 r. księcia Wacława, uznanego za patrona Czech, status święta państwowego mają: 1 stycznia - upamiętniający powstanie Republiki Czeskiej w 1993 r.; 8 maja – Dzień Zwycięstwa; 5 lipca - Święto Słowiańskich Apostołów Cyryla i Metodego, upamiętniające przybycie w 863 r. zakonników, prekursorów chrześcijaństwa; 6 lipca - rocznica spalenia w 1415 r. Jana Husa.
Wśród państwowych uroczystości związanych z obchodami Dnia Powstania Czechosłowacji na pierwszy plan wysuwają się składanie wieńców przy Grobie Nieznanego Żołnierza na wzgórzu Vitkov w Pradze, nominacje generalskie oraz wręczanie najwyższych odznaczeń i orderów państwowych. Ta ostatnia ceremonia organizowana jest w historycznej Sali Władysławowskiej na praskim Zamku. Wręczenie odznaczeń jest tradycyjnie okazją do prezydenckiego przemówienia.
Szczególny charakter miały uroczystości w 2018 roku, gdy obchodzono 100. rocznicę powstania Czechosłowacji. Po raz pierwszy od 2008 r. zorganizowano wojskową defiladę, w której uczestniczyło ponad 3,5 tys. żołnierzy. W październiku 2019 r. defilady nie było, a podczas uroczystości składania wieńców nad głowami uczestników przeleciały myśliwce oraz śmigłowce. Przy okazji święta narodowego organizowane są liczne koncerty i wystawy.
Z Pragi Piotr Górecki (PAP)
ptg/ mal/