W Polsce obchodzimy w poniedziałek Święto Niepodległości. W USA takie święto obchodzone jest 4 lipca. Amerykański Dzień Niepodległości to przede wszystkim okazja do spotkań z rodziną i przyjaciółmi.
Letni termin sprzyja uroczystościom na świeżym powietrzu – święto tradycyjnie kojarzy się z koncertami, paradami, fajerwerkami i przyjęciami przy grillu.
Dzień Niepodległości obchodzony jest w rocznicę ogłoszenia Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych od Wielkiej Brytanii w 1776 roku. To jedno z największych świąt narodowych w USA i dzień wolny od pracy. Wielu Amerykanów wykorzystuje tę okazję, by wyjechać na 2-3 dniowy odpoczynek.
Przy sprzyjającej pogodzie większość mieszkańców USA świętuje 4 lipca pod chmurką, uczestnicząc w paradach, festynach, meczach baseballa, jarmarkach, wiecach politycznych, okolicznościowych zawodach, koncertach czy spotkaniach - często przy grillu - z rodziną i przyjaciółmi. Tłumy przyciągają występy gwiazd sceny muzycznej, wojskowych orkiestr i wspólne odśpiewywania patriotycznych pieśni, głównie z XVIII i XIX wieku.
Przed wieloma amerykańskimi domami powiewają narodowe flagi. Na sklepowych półkach dominują niebieski, biały i czerwony – kolory tego sztandaru. Po zapadnięciu zmroku 4 lipca niebo rozświetlają fajerwerki, które stały się głównym symbolem Dnia Niepodległości.
Tradycyjnie w ramach obchodów 4 lipca w USA odbywają się również uroczystości nadania amerykańskiego obywatelstwa imigrantom. W Nowej Anglii na północy kraju w niektórych miejscach przetrwał z kolei zwyczaj ustawiania piramid z beczek. Miejscowości konkurują na ich wysokość. W nocy, przy wiwatach tłumu, piramidy są podpalane.
Z Waszyngtonu Mateusz Obremski (PAP)
mobr/ mal/