W najbliższy czwartek i piątek katowicki Nikiszowiec - zabytkowe osiedle robotnicze z początków XX wieku - ponownie będzie scenerią zdjęć do filmu „Śmierć Zygielbojma”, opowiadającego historię tego żydowskiego działacza politycznego, który popełnił samobójstwo, by nagłośnić tragedię Holokaustu.
Filmowcy gościli już w Nikiszowcu w październiku tego roku; wówczas zdjęcia realizowano również w świętochłowickiej dzielnicy Lipiny. W dniach 21-22 listopada ekipa ponownie odwiedzi Nikiszowiec, który w filmie "zagra" Londyn z lat 40. ubiegłego wieku.
Nikiszowiec jest jedną z głównych turystycznych atrakcji Katowic - to najbardziej malownicze, najlepiej zachowane i zamieszkane do dziś osiedle robotnicze z początków XX wieku. Tworzy je kompleks połączonych ze sobą budynków z charakterystycznej czerwonej cegły, skupionych wokół centralnego placu z neobarokowym kościołem św. Anny. Osiedle znane jest m.in. z licznych filmów, nie tylko o Górnym Śląsku. Od siedmiu lat Nikiszowiec jest Pomnikiem Historii.
Reżyserem filmu „Śmierć Zygielbojma” jest Ryszard Brylski. Oparty na faktach film opowie losy Szmula Zygielbojma (1895–1943), który przez swoją samobójczą śmierć chciał nagłośnić tragedię Holokaustu. Na ekranie zobaczymy m.in. Wojciecha Mecwaldowskiego, Tomasza Sapryka, Aleksandrę Popławską, Karolinę Gruszkę i Jacka Rotha.
Dla mieszkańców dzielnicy Nikiszowiec realizacja filmu oznacza zmiany w organizacji ruchu, m.in. zakaz wjazdu samochodem na niektóre ulice.
"Rekomendujemy korzystanie z parkingów wzdłuż ulicy Szopienickiej, przy ul. Gospodarczej i lodowisku Jantor. Prosimy także o wyrozumiałość w związku z czasowym wyłączeniem części ulic w dzielnicy w trakcie pracy ekipy filmowej. W tym czasie nie będzie możliwości przejazdu i zatrzymania się na wymienionych ulicach, natomiast możliwe będzie dojście piesze do domów i instytucji" – podała rzeczniczka katowickiego magistratu Ewa Lipka.
W związku z przygotowaniem scenografii, która będzie odwzorowywać lata 40. XX wieku, 21 i 22 listopada na placu Wyzwolenia oraz ulicach Rymarska i Odrowążów (na odcinku od ul. Czechowa do ul. Garbarskiej) będzie obowiązywać zakaz zatrzymywania się. Ponadto w czwartek na placu Wyzwolenia i ulicy Rymarskiej mogą być wprowadzone kilkuminutowe wyłączenia, zaś na piątek zaplanowano zakaz ruchu na wyznaczonym odcinku ul. Odrowążów. Zmiany w trasach autobusów będą opublikowane na stronie: www.metropoliaztm.pl.
Szmul Zygielbojm, o którego losach opowiada realizowany m.in. w Katowicach film, był żydowskim działaczem politycznym związanym z socjalistycznym Bundem. Od lutego 1942 r. należał do Rady Narodowej przy rządzie RP w Londynie. Jako jej członek informował świat o tragicznym losie polskich Żydów pod niemiecką okupacją. Wobec klęski powstania w getcie warszawskim, a także w geście protestu przeciw obojętności świata wobec zagłady Żydów, w nocy z 11 na 12 maja 1943 r. popełnił samobójstwo.(PAP)
autor: Marek Błoński
mab/ itm/