Spektakle, spotkania z twórcami, a także koncerty kompozytorów, którzy przygotowali oprawę muzyczną do przedstawień, składają się na program rozpoczynającego się w czwartek 1. Festiwalu Muzyki w Teatrze Rezonans. Festiwal zastąpi Wałbrzyskie Fanaberie Teatralne. Organizatorem wydarzenia jest Teatr Dramatyczny im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu.
Celem nowego festiwalu jest podkreślenie znaczenia i zwrócenie uwagi na osiągnięcia i tendencje współczesnych twórców muzyki w teatrze.
„Artyści ci, współkreując spektakl poprzez muzykę czy całościową fonosferę przedstawień, są bowiem partnerem, nie tylko podwykonawcą dla reżyserów. Tymczasem większość polskich festiwali teatralnych wydaje się wciąż nie zauważać rosnącej obecności i wagi twórcy muzyki w przedstawieniu” – podkreślają organizatorzy festiwalu w przesłanym PAP komunikacie.
W ramach festiwalu zaprezentują się artyści spektakli dramatycznych, w których muzyka jest nie tylko ilustracyjnym tłem wydarzeń scenicznych, ale jednym z równorzędnych bohaterów.
Podczas festiwalu widzowie zobaczą sześć spektakli. Po każdym z nich zaplanowano spotkania z twórcami, a także koncerty kompozytorów, którzy przygotowali muzykę do tych przedstawień.
Festiwal otworzy spektakl "Beniowski. Ballada bez bohatera" Teatru Nowego w Poznaniu według Juliusza Słowackiego w reżyserii Małgorzaty Warsickiej, nagrodzony w tym roku na 44. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych. Muzykę do spektaklu skomponował Karol Nepelski.
Na wałbrzyskiej scenie gościnnie zaprezentuje się też Narodowy Stary Teatr w Krakowie ze spektaklem “Ojciec matka tunel strachu” Martina Heckmannsa w reżyserii Wojtka Klemma. Autorem muzyki do spektaklu jest Dominik Strychalski.
Z kolei w Zamku Książ w Wałbrzychu widzowie będą mogli zobaczyć sztukę "Instytut Goethego" w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego, przygotowaną przez wałbrzyski Teatr Dramatyczny. Przedstawienie powstało z inspiracji powieścią "Cierpienia młodego Wertera" Goethego. Muzykę przygotowała Weronika Krówka.
W programie festiwalu znalazł się także spektakl „Podwyżka” Teatru im. J. Kochanowskiego w Opolu, awangardowa komedia Georges’a Pereca w reżyserii Tomasza Cymermana, której główny temat stanowi sens pracy i poszukiwanie w niej spełnienia. W spektaklu piosenki wykonywane są na żywo przez zespół Polpo Motel.
W Teatrze im. Modrzejewskiej w Legnicy zaprezentowany zostanie z kolei spektakl „Popiół i diament – zagadka nieśmiertelności” Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk w reżyserii Marcina Libera, inspirowany filmem Andrzeja Wajdy i powieścią Jerzego Andrzejewskiego. Muzykę do spektaklu skomponował Filip Kaniecki.
Ostatniego dnia festiwalu widzowie zobaczą spektakl „Teraz każdy z was jest rzeczpospolitą” w reż. Macieja Podstawnego, który powstał w koprodukcji Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu oraz Wrocławskiego Teatru Współczesnego. Oprawę muzyczną przygotował zespół Kondensator Przepływu.
Festiwal potrwa do 11 grudnia. (PAP)
autor: Agata Tomczyńska
ato/ itm/