Dokonania Wytwórni Filmów Oświatowych są ważnym zapisem rodzimej kinematografii – mówił w sobotę wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podczas obchodów 70-lecia instytucji. Będziemy robić wszystko, by działała w coraz lepszych warunkach – dodał.
Gliński podkreślił m.in., że popularną "Oświatówkę" tworzyli od podstaw ludzie wierzący w potrzebę społecznej edukacji. Z czasem – jak zaznaczył - rozszerzyło się znaczenie terminu "film oświatowy". Doszło do głosu pokolenie stawiające na dokument społeczny.
Zwrócił uwagę, że na dzisiejszy wizerunek Wytwórni Filmów Oświatowych pracuje zespół, który nie tylko kontynuuje osiągnięcia poprzedników, ale rozwija i poszerza zakres swojej działalności.
Wicepremier życzył byłym oraz obecnym pracownikom kolejnych sukcesów. "Będziemy robić wszystko, aby wytwórnia działała w coraz to lepszych warunkach, żeby nie było zagrożenia dla jej istnienia" - zapewnił. Dodał, że czasy, kiedy w Łodzi zamykano wytwórnie filmowe, dawno się skończyły.
W trakcie sobotniej uroczystości minister wręczył kilkunastu osobom złote, srebrne i brązowe medale "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Można też było zobaczyć wystawę "WFO-gniazdo polskiego filmu".
Wytwórnia Filmów Oświatowych w Łodzi to jedna z najstarszych instytucji filmowych w Polsce. Przez wiele lat była jednym z największych producentów filmów krótkometrażowych - edukacyjnych, przyrodniczych, dokumentalnych i fabularnych. Jej początki sięgają 1945 r., gdy tuż po wojnie starą fabrykę przy ul. Kilińskiego zajął Dział Filmu Oświatowego Instytutu Filmowego. Oficjalnie jednak Wytwórnia została utworzona 29 grudnia 1949 roku.
Obecnie w archiwach "Oświatówki" znajduje się kilka tysięcy filmów różnych gatunków. Wiele z nich nagradzanych było na festiwalach w kraju i zagranicą - w sumie zdobyły 1200 nagród.
WFO organizuje też co dwa lata Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego - największy przegląd filmów przyrodniczych w Polsce.
W "Oświatówce" rozpoczynali swoją karierę i często podejmowali dłuższą współpracę wybitni twórcy polskiego filmu m.in.: Wojciech Jerzy Has, Janusz Nasfeter, Krzysztof Zanussi, Zbigniew Rybczyński, Krzysztof Ptak, Jerzy Zieliński, Juliusz Machulski, Jacek Bławut, Marek Koterski i Maciej Drygas. Muzykę do powstających w Wytwórni filmów komponowali m.in.: Krzysztof Komeda, Krzysztof Penderecki, Wojciech Kilar, Jan A.P. Kaczmarek. (PAP)
autor: Jacek Walczak
jaw/ pad/