Wspomnienia m.in. białostockich lotników, żeglarzy czy sportowców, a także trzy tysiące archiwalnych fotografii m.in. z okresu PRL udało się zdigitalizować i udostępnić w internecie w ramach projektu „e-Mediateka CLZ”, realizowanego przez Centrum. im. Ludwika Zamenhofa.
Mediatekę, czyli multimedialne archiwum historii mówionej, gromadzące nagrania ze wspomnieniami mieszkańców Białegostoku, prowadzi od 2010 roku miejskie Centrum im. Ludwika Zamenhofa (CLZ). Jest tam ok. 300 relacji białostoczan i ponad 16 tys. zdigitalizowanych materiałów: dokumentów, fotografii i pamiątek. Najstarsze udostępnione materiały pochodzą z końca XIX wieku.
W ramach drugiej odsłony projektu, którą podsumowano w niedzielę, udało się - jak powiedział PAP Mariusz Bieciuk z CLZ - udostępnić 50 wywiadów, a także trzy tysiące archiwalnych fotografii z połowy lat 60. ubiegłego wieku. Instytucja pozyskała też kolejne wywiady, które obecnie będą opracowywane - dodał.
Wywiady to relacje biograficzne, które dotyczą historii Białegostoku we wspomnieniach m.in. jednego z najstarszych mieszkańców miasta, urodzonego w 1919 roku. To też np. opowieści dotyczące zwyczajów ślubnych zawieranych przez wiernych różnych wyznań. Wśród wywiadów są też rozmowy z osobami należącymi do lokalnych społeczności, jak białostoccy lotnicy, żeglarze czy zawodnicy drużyny futbolu amerykańskiego Lowlanders Białystok.
Udostępnione fotografie to zbiory z połowy lat. 60, które udało się pozyskać CLZ. Jak mówił wcześniej Bieciuk, fotograf bardzo dokładnie uwiecznił różne sytuacje i miejsca, w których był.
Materiały uzupełnione zostały o transkrypcje nagrań, opisy fotografii i słowa kluczowe, które ułatwią korzystanie i wyszukiwanie ich. Są też dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a nagrania mają audiodeskrypcję. Wywiady i archiwalia są sukcesywnie tłumaczone na język angielski, większość z nich ma być też przetłumaczona na język esperanto.
Z nowymi nagraniami i zdigitalizowanymi zdjęciami można było się zapoznać w niedzielę w CLZ, które posiada kilka stanowisk "e-Mediateki". Można było też zajrzeć do pracowni digitalizacji i wziąć udział w warsztatach tworzenia rodzinnego albumu. Bieciuk powiedział, że był to pokazowy warsztat dla wszystkich chętnych; takie warsztaty CLZ chce prowadzić w przyszłym roku.
Bieciuk mówił, że instytucja stara się o pozyskanie środków na kolejną odsłonę "e-Mediateki", a także przeprowadzenie warsztatów, bo - jak podkreślił - to ważna część upowszechniania i pokazywania, jak można wykorzystywać archiwalne materiały.
"e-Mediateka CLZ" to projekt dofinansowany już po raz drugi przez ministerstwo kultury. W ramach pierwszej odsłony projektu udostępniono m.in. wspomnienia najstarszych białostoczan, historie związane z Bojarami, czyli jedną z najstarszych i najbarwniejszych dzielnic Białegostoku, czy wspomnienia lokalnych społeczności - np. białostockich esperantystów, czyli ludzi uczących się języka esperanto, którego twórca, Ludwik Zamenhof, urodził się w tym mieście.
W ramach projektu CLZ współpracuje z Ośrodkiem Karta oraz Książnicą Podlaską im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku; dzięki temu materiały z "e-Mediateki" trafią do szerszego grona odbiorców, są udostępniane na platformie "Podlaska Biblioteka Cyfrowa".(PAP)
autorka: Sylwia Wieczeryńska
swi/ pad/