Oryginalny, barwny wystrój w stylu historyzmu charakterystycznego dla kościołów wznoszonych na przełomie XIX i XX w. w Galicji przywrócili konserwatorzy kaplicy św. Bartłomieja Apostoła i św. Łukasza Ewangelisty w Zagórniku – podaje diecezja bielsko-żywiecka.
Dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Bielsku-Białej ks. dr Szymon Tracz - cytowany w komunikacie - poinformował, że konserwacji poddano znajdującą się wewnątrz polichromię sklepienia oraz ścian bocznych przywracając jej pierwotną kolorystykę.
„Prace objęły także nastawę ołtarza głównego i bocznego, ławki i posadzkę. Dawny blask odzyskał niezwykle ciekawy pod względem ikonograficznym umieszczony w ołtarzu głównym obraz patronów świątyni z końca XVIII w. oraz wizerunek Matki Boskiej Królowej Nieba i Ziemi łączony przez tradycję z Janem Matejką” – wyjaśnił ks. Tracz.
Konserwatorzy odnowili drewniane figury apostołów Piotra i Pawła zdobiących pierwotnie nisze elewacji południowej.
W kaplicy zamontowano nowoczesne ogrzewanie i nagłośnienie.
„Dzięki przeprowadzonym działaniom konserwatorskim udało się przywrócić wnętrzu świątyni jej oryginalny i barwny wystrój charakterystyczny dla przełomu XIX i XX w. dla kościołów w Galicji wyposażanych w duchu historyzmu” – dodał ks. Szymon Tracz.
Renowacja była możliwa dzięki funduszom europejskim pozyskanym przez samorząd Andrychów oraz parafian z Zagórnika.
Murowana kaplica w centrum miejscowości została wzniesiona w 1811 r. wraz z drewnianą dzwonnicą. W 1884 r. kaplicę rozbudowano, w wyniku czego powstała świątynia jednonawowa na rzucie prostokąta z apsydą od północy i masywem wieżowym od południa. We wnętrzu ustawiono w 1895 r. neobarokowy ołtarz główny wykonany przez lokalnych twórców. W nim zaś umieszczono wizerunek Matki Boskiej Królowej Nieba i Ziemi. Zastąpiony został później obrazem ukazującym św. Łukasza Ewangelistę i św. Bartłomieja z końca XVIII w. Obraz Matki Boskiej został w 1993 r. przeniesiony do wzniesionego opodal nowego kościoła. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ wj/