Prace nad krótkometrażowym filmem „The Curse” (Klątwa), będącym debiutem reżyserskim Piotra Kabata, zakończyły się w bielskim Studiu Filmów Rysunkowych. Premierę zaplanowano na 2020 r. Obraz będzie pokazany na festiwalach w Polsce i zagranicą – podaje SFR.
Zdaniem Piotra Kabata, animacja została zainspirowana amerykańskimi kreskówkami wczesnych lat 90. XX w. - „Pinki i Mózg”, „Laboratorium Dextera”, „Futurama”, a także pierwszymi przygodowymi grami na konsolę PSX. „Mocny wpływ na film miały również współczesne hity, jak +Rick i Morty+ czy +Regular Show+” – opowiada reżyser.
Rzecznik wytwórni Piotr Płatek poinformował, że „The Curse” to kreskówka „opowiadająca pokręconą historię dwóch kreatur, żyjących w pozornie niezwiązanych ze sobą rzeczywistościach”. „Bohaterowie nie mają zielonego pojęcia o tym, że ich absurdalne zachowania wywierają duży wpływ na światy, w których egzystują. Beztroskie i wyluzowane życie dla jednego to walka o przetrwanie dla drugiego” – wyjaśnił.
Animacja została wykonana w klasycznej formie rysunkowej, jak również w technice komputerowej z pogranicza 2D i 3D. Ścieżka dźwiękowa to swoiste połączenie kilkudziesięciu motywów muzycznych oraz sampli.
Premiera najnowszego filmu bielskiej wytwórni zaplanowana została na przyszły rok. Produkcję będzie można zobaczyć na polskich i zagranicznych festiwalach.
Film współfinansował PISF. Uzyskał on też dofinansowanie Śląskiego Funduszu Filmowego, który prowadzi Instytucja Filmowa Silesia-Film związana z samorządem województwa śląskiego.
Piotr Kabat ukończył w 2015 r. animację na krakowskiej ASP.
Studio Filmów Rysunkowych powstało w 1947 r. Pod kierownictwem plastyka Zdzisława Lachura utworzono w Katowicach zespół, który po komplikacjach lokalowych trafił do Bielska. Pierwszy film rysunkowy powstał rok później. Czarno-biały "Czy to był sen?" nigdy jednak nie wszedł na ekrany.
Ze Studiem współpracowali m.in. Zbigniew Lengren, Jan Szancer, Józef Szajna. Jan Brzechwa i Ludwik Jerzy Kern, Stefan Kisielewski, Krzysztof Komeda i Krzysztof Penderecki.
W bielskim Studio powstały głownie filmy dla najmłodszej widowni, m.in. popularne seriale o przygodach Bolka i Lolka oraz psa Reksia. Niewielki procent realizacji SFR stanowią jednak też propozycje dla starszych odbiorców. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ wj/