Muzeum Powstania Wielkopolskiego nie będzie prowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – zapewniły w oświadczeniu władze miasta Poznania. Miasto nie wyklucza natomiast, że placówka będzie współpracować z Muzeum Narodowym przy organizacji wystaw.
Władze Miasta Poznania wydały oświadczenie wskazując, że „w przestrzeni publicznej pojawiają się przekłamania dotyczące przyszłości Muzeum Powstania Wielkopolskiego”. Sprawę opisała pod koniec ub. tygodnia „Gazeta Wyborcza” sugerując, że „PiS chce przejąć Muzeum Powstania Wielkopolskiego”.
„Budowa nowego gmachu Muzeum Powstania Wielkopolskiego to inwestycja zakrojona na dużą skalę i ważna nie tylko dla Poznania i Wielkopolski, ale również dla całego kraju. W jej szybkim rozpoczęciu może pomóc dofinansowanie z budżetu państwa. Dlatego Miasto Poznań od początku zakładało współpracę z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy realizacji projektu nowej siedziby Muzeum. Nigdy jednak nie było i nie może być mowy o przejęciu - czy to przez Ministerstwo czy to przez Muzeum Narodowe - prowadzenia tej istotnej dla poznaniaków placówki” – napisano w oświadczeniu na stronie poznańskiego magistratu.
Wskazano również, że Miasto widzi potrzebę ścisłej współpracy z Muzeum Narodowym, która – jak napisano - powinna dotyczyć wspólnego proponowania mieszkankom i mieszkańcom regionu atrakcyjnych i popularnych wydarzeń, np. w trakcie Nocy Muzeów.
„Współdziałanie może mieć też formę przygotowywania wystaw w oparciu o eksponaty wypożyczone od partnera. Taka współpraca jest niezbędna, ponieważ obiekt, który powstanie w Poznaniu, już teraz budzi zainteresowanie w całym kraju. Muzeum Powstania Wielkopolskiego w nowej siedzibie będzie placówką o znaczeniu ogólnopolskim, która musi zaoferować zwiedzającym atrakcyjną ofertę historyczną i bogaty program edukacyjny” – zaznaczono w oświadczeniu.
Koszt nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego ma wynieść 150 mln zł. Nowy gmach ma zostać otwarty w 2024 roku. Zgodnie z założeniami 30 proc. powierzchni nowego budynku zajmie ekspozycja stała. Na pozostałych 70 proc. powierzchni znajdą się m.in. sale do działań edukacyjnych, sala konferencyjna z możliwością prezentacji filmów, magazyny i pracownie konserwacji zbiorów, biura pracowników merytorycznych i administracji, a także biblioteka. (PAP)
autor: Anna Jowsa
ajw/ pat/