14 teatrów z różnych części Polski bierze udział w 41. Biesiadzie Teatralnej – Konfrontacjach Zespołów Teatralnych Małych Form, która rozpoczęła się w czwartek w Horyńcu-Zdroju (Podkarpackie). Teatry rywalizują o nagrody: Rogi Myśliwskie Króla Jana i Misy Borowiny.
Horyniecka Biesiada Teatralna to spotkanie amatorskich teatrów dramatycznych, wizji i ruchu, teatrów poezji i jednego aktora z całej Polski.
"Biesiada jest potwierdzeniem, że prawdziwy, autentyczny ruch teatralny rozwija się nie tylko w dużych miastach, ale także i na prowincji" - zauważyła Krystyna Juźwińska. Podkreśliła, że trwająca cztery dni Biesiada, która jest jednym z najstarszych festiwali amatorskich zespołów teatralnych małych form (pierwsza odbyła się w 1976 r.), nadal cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. "O udział w nim zabiegają najlepsze w kraju teatry amatorskie" - dodała.
Jak poinformowała PAP Krystyna Juźwińska z Centrum Kulturalnego w Przemyślu, które jest jednym z organizatorów Biesiady, w tym roku w wydarzeniu uczestniczą teatry m.in. z Krakowa, Kielc, Przemyśla, Stalowej Woli, Lublina, Sopotu, Zielonej Góry, Warszawy, Częstochowy, Raciborza, Ozimka (woj. opolskie), Łap (podlaskie). "Biesiada jest potwierdzeniem, że prawdziwy, autentyczny ruch teatralny rozwija się nie tylko w dużych miastach, ale także i na prowincji" - zauważyła Juźwińska. Podkreśliła też, że trwająca cztery dni Biesiada, która jest jednym z najstarszych festiwali amatorskich zespołów teatralnych małych form (pierwsza odbyła się w 1976 r.), nadal cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. "O udział w nim zabiegają najlepsze w kraju teatry amatorskie" - dodała.
Zaznaczyła, że dodatkowym atutem Biesiady jest profesjonalne jury, w którym zasiadają znani aktorzy, reżyserzy i krytycy teatralni. Prowadzą oni warsztaty i specjalistyczne konsultacje.
W tym roku będą to: prof. dr hab. Stanisław Górka – aktor teatralny i filmowy, wykładowca PWST w Warszawie, prof. Józefa Zając-Jamróz (Ziuta Zającówna) – aktorka, wykładowca PWST w Krakowie, Łukasz Czuj – reżyser teatralny, dramaturg z Krakowa oraz Robert Kaczorowski – instruktor teatralny, reżyser z Lublina.
Zespoły występujące na scenie dawnego teatru dworskiego Ponińskich, a obecnie Gminnego Ośrodka Kultury w Horyńcu-Zdroju prezentują się zarówno w spektaklach opartych na dziełach uznanych pisarzy takich jak m.in. Konstanty Ildefons Gałczyński, Witold Gombrowicz, Samuel Beckett, jak i we własnych programach autorskich. Prezentacje konkursowe potrwają do soboty.
Zespoły występujące na scenie dawnego teatru dworskiego Ponińskich, a obecnie Gminnego Ośrodka Kultury w Horyńcu-Zdroju prezentują się zarówno w spektaklach opartych na dziełach uznanych pisarzy takich jak m.in. Konstanty Ildefons Gałczyński, Witold Gombrowicz, Samuel Beckett, jak i we własnych programach autorskich. Prezentacje konkursowe potrwają do soboty.
Jury wybierze najlepszych w dwóch kategoriach: zespołów małych form i indywidualnych dokonań twórczych. W pierwszej kategorii troje laureatów otrzyma odpowiednio złoty, srebrny i brązowy Róg Myśliwski Króla Jana. Natomiast nagrodami w kategorii indywidualnych dokonań będą: złota, srebrna i brązowa Misa Borowiny. Od kilku lat przyznawane są także nagrody specjalne, w tym Róża Horyniecka.
Oprócz prezentacji konkursowych młodzi artyści będą występować wieczorami także dla miejscowej publiczności i kuracjuszy. W położonym na kresach Horyńcu-Zdroju jest to praktycznie jedyna w roku okazja do obejrzenia teatru "na żywo", dlatego spektakle cieszą się dużym zainteresowaniem.
Wydarzeniem towarzyszącym tegorocznej Biesiady będzie pozakonkursowy spektakl "Colas Breugnon" Rollanda w reżyserii Tadeusza Wiśniewskiego. W roli tytułowej wystąpi jeden z jurorów - Stanisław Górka.
Zwieńczeniem tegorocznej Biesiady Teatralnej będzie w niedzielę po południu gala finałowa, podczas której zostaną ogłoszeni laureaci.
"Wybrane spektakle będzie można obejrzeć podczas Reminiscencji Horynieckich, które odbędą się 28 marca w Centrum Kulturalnym w Przemyślu” – przypomniała Juźwińska.
Biesiada Teatralna w Horyńcu Zdroju, jeden z najstarszych i najbardziej znanych ogólnopolskich przeglądów małych form teatralnych, (pierwsza odbyła się w 1976 r.), od lat promuje najlepszych amatorów, a przede wszystkim młodych pasjonatów sztuki Melpomeny. Na horynieckiej scenie pierwsze kroki stawiało wielu znanych dziś aktorów teatralnych i kabaretowych.
Nazwa nagrody Rogi Myśliwskie Króla Jana wywodzi się stąd, że do Horyńca na polowania często przyjeżdżał król Jan III Sobieski ze swoich rezydencji w Podhorcach i Żółkwi. Natomiast nazwa Misa Borowiny pochodzi od misy przedniej horynieckiej borowiny, podobno najskuteczniejszej na świecie.
Podczas minionych Biesiad występy młodych artystów oceniali tacy wybitni jurorzy jak: Aleksander Bardini, Agnieszka Osiecka, Jonasz Kofta, Anna Chodakowska, Gabriela Kownacka, Adam Kreczmar, Olgierd Łukaszewicz, Jan Peszek, Joanna Szczepkowska, Kazimierz Kaczor.
Organizatorami 41. Biesiady Teatralnej – Konfrontacji Zespołów Teatralnych Małych Form są: Centrum Kulturalne w Przemyślu i Gminny Ośrodek Kultury w Horyńcu-Zdroju.(PAP)
autor: Agnieszka Pipała
api/aszw/