W Instytucie Polskim w Sofii w dniach 20-23 stycznia z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu odbywa się przegląd filmów fabularnych i dokumentalnych, poświęconych losowi Żydów w okresie zagłady oraz polskiej pomocy w akcjach ich ratowania.
Film „Paszporty Paragwaju” Roberta Kaczmarka opowiada o Grupie Berneńskiej, nieformalnej grupie polskich dyplomatów i działaczy organizacji żydowskich w Bernie z czasów II wojny światowej, którzy fałszowali paszporty, aby pomóc Żydom uciec z okupowanej Europy przed koszmarem Holokaustu.
Fabularyzowany film dokumentalny „Kabaret śmierci” Andrzeja Celińskiego przedstawia losy żydowskich artystów podczas drugiej wojny światowej.
„Dziś, jutro, wczoraj…”, film dokumentalny w reżyserii Diany i Andrzeja Kadłubowskich, opowiada o dziejach rodziny żydowskiej w czasach Holokaustu.
Bułgarscy widzowie obejrzą również dokumentalny film „Dotknięcie anioła”, fabularyzowany dokument Marka Tomasza Pawłowskiego, opowiadający historię Henryka Schoenkera, polskiego Żyda ocalonego z Holocaustu.
Filmy prezentowane są z tłumaczeniem na język bułgarski.
Z Sofii Ewgenia Manołowa (PAP)
man/ jo/ kar/