Stefan Jakubowski, były działacz PTTK, inicjator budowy i opiekun kaplicy górskiej na Groniu Jana Pawła II w Beskidzie Małym, represjonowany w czasach stalinowskich, zmarł w Wadowicach. Miał 86 lat – poinformowała w piątek diecezja bielsko-żywiecka.
Stefan Jakubowski urodził się w 1932 r. Był synem przedwojennego żołnierza. W latach 50. wziął udział w manifestacji z okazji święta 3 Maja. Był wówczas poborowym. Za karę przez ponad 2 lata pracował w kopalni w Brzeszczach, potem w kopalni „Stalin” w Sosnowcu i „Bolesław Śmiały” w Łaziskach Górnych. W latach 90. został członkiem Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy-Górników.
Przez znaczną część życia dbał o zachowanie pamięci o Janie Pawle II, miłośniku gór i pieszej turystyki.
Diecezja bielsko-żywiecka przypomniała, że Stefan Jakubowski, wraz z nieżyjącą już żoną Danutą, jeszcze w latach 80. postanowili upamiętnić górskie miejsca związane z obecnością Karola Wojtyły.
W 1981 r. wspólnie z grupą modlitewną i członkami koła PTTK Szarotka zorganizowali pierwszy rajd Szlakami Jana Pawła II, który od 1990 r. ma swoją stałą metę na Groniu Jana Pawła II. Środowisko to doprowadziło do zmiany nazwy tego sąsiadującego z Leskowcem szczytu nazywanego wcześniej Jaworzyną. W 2002 r. Jan Paweł II wyraził zgodę na taką formę uhonorowania, a rok później MSWiA wydało odpowiednie rozporządzenie.
Jakubowscy wznieśli na Groniu kamienny krzyż poświęcony ludziom gór. Sprawowane były przed nim msze św. Stefan Jakubowski był też twórcą kaplicy, która ostatecznych kształtów nabrała w 1995 r. Stała się darem na 75. urodziny Jana Pawła II.
Papież podczas pielgrzymek do Ojczyzny dwukrotnie z helikoptera oglądał kaplicę na górze swojego imienia i zebranych tam wiernych: 6 czerwca 1999 r. oraz 17 sierpnia 2002 r.
Jakubowski po śmierci papieża zainicjował modlitwę i palenie górskich watr w Beskidach.
Stefan Jakubowski był radnym powiatu wadowickiego. Otrzymał „Medal za zasługi dla Powiatu Wadowickiego”. W 2007 roku został laureatem przyznawanej przez samorząd województwa małopolskiego nagrody „Amicus Hominum”.
Beskidzkie „sanktuarium” gromadzi rzesze pielgrzymów z Polski i zagranicy.
Groń Jana Pawła II w Beskidzie Małym to jedyny szczyt górski w Polsce noszący imię polskiego papieża. Mierzy on 890 m npm. W kaplicy stoi m.in. fotel, na którym Jan Paweł II siedział podczas wizyty w Skoczowie w 1995 r., a także podarowane przez niego różańce. Nieopodal znajduje się Droga Krzyżowa z rzeźbionymi stacjami, kilka mniejszych kapliczek, dzwonnica i pomnik Jana Pawła II. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ mhr/