Do 100. rocznicy obrony Płocka (Mazowieckie) przed armią bolszewicką będzie nawiązywał tegoroczny Jarmark Tumski. To kolejne już, 12. kolekcjonerskie wydarzenie, odbędzie się od 29 do 31 maja i połączona zostanie z obchodami Dni Historii Płocka.
Ruszyło już biuro organizacyjne Jarmarku Tumskiego, gdzie do 30 kwietnia przyjmowane będą zgłoszenia wystawców - poinformował w poniedziałek Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki (POKiS), główny organizator imprezy. Jarmark Tumski jest jednym z największych w Polsce tego typu spotkań z udziałem kolekcjonerów, miłośników zabytków i historii.
Jak zapowiedział dyrektor POKiS Radosław Malinowski, główne stoiska wystawiennicze tegorocznego Jarmarku Tumskiego, zwłaszcza kolekcjonerskie, zlokalizowane będą, jak poprzednio, w najstarszej części Płocka, w tym na ul. Tumskiej – stąd nazwa wydarzenia – w bezpośrednim sąsiedztwie Muzeum Mazowieckiego, znanego z największych w Polsce zbiorów sztuki i rzemiosła secesji oraz art deco.
„Na Jarmarku Tumskim pojawią się akcenty nawiązujące do przypadającej w tym roku 100. rocznicy obrony Płocka przed armią bolszewicką” – powiedział PAP dyrektor POKiS. Malinowski zaznaczył, iż szczegółowy plan tegorocznego kolekcjonerskiego jarmarku jest obecnie opracowywany.
„Na Jarmarku Tumskim pojawią się akcenty nawiązujące do przypadającej w tym roku 100. rocznicy obrony Płocka przed armią bolszewicką” – powiedział PAP dyrektor POKiS. Malinowski zaznaczył, iż szczegółowy plan tegorocznego kolekcjonerskiego jarmarku jest obecnie opracowywany.
Rok 2020 obchodzony jest w Płocku jako rok 100. rocznicy bohaterskiej obrony miasta przed armią bolszewicką. Uchwałę w tej sprawie jeszcze w grudniu 2019 r. przyjęli tamtejsi radni. Hasłem historycznych obchodów jest: „Płock miasto Bohater - Kawaler Krzyża Walecznych”.
Armia bolszewicka, chcąc przedostać się na tyły wojsk polskich i dotrzeć od zachodu pod Warszawę, zaatakowała Płock 18 sierpnia 1920 r. Walka o miasto i przyczółek mostu przez Wisłę trwała 21 godzin. Na ulicach wzniesiono barykady. W obronie uczestniczyli, oprócz żołnierzy, w tym z Tatarskiego Pułku Ułanów im. płk. Mustafy Achmatowicza, także płocczanie, a wśród nich kobiety i dzieci. Najmłodszym poległym wśród stawiających opór bolszewikom był 14-letni harcerz Antolek Gradowski.
Obrońców Płocka wspierali marynarze Flotylli Wiślanej z okrętów „Minister”, „Wawel” i „Stefan Batory”, które ostrzeliwały z rzeki pozycje bolszewików w zajętej przez nich części miasta. Dzięki bohaterskiej postawie mieszkańców miasto pozostało niezdobyte, a bolszewicy zmuszeni zostali do odwrotu. Za bohaterską postawę i odparcie natarcia bolszewików Płock otrzymał od marszałka Józefa Piłsudskiego odznaczenie wojskowe - Krzyż Walecznych.
„Nawiązując do historycznych wydarzeń z 1920 r. będziemy chcieli podczas Jarmarku Tumskiego przybliżyć tamtą epokę” – podkreślił Malinowski. Jak zapowiedział POKiS, „w tym roku Jarmark Tumski będzie połączony z obchodami Dni Historii Płocka”.
W ubiegłorocznym Jarmarku Tumskim w Płocku wzięło udział ok. 400 wystawców, w tym kolekcjonerów z całej Polski. Jedną z atrakcji imprezy była „Strefa Złotego”, przygotowana przez NBP z okazji 100. rocznicy polskiej waluty. Oficjalną monetą ubiegłorocznego jarmarku była replika denara Mieszka, którego wizerunek można zobaczyć na współczesnym banknocie dziesięciozłotowym.
Jak podał w poniedziałek POKiS, zgłoszenia na 12. Jarmark Tumski można już przesyłać pocztą na adres e-mail biuro.jarmarktumski@plock.eu lub faksem na numer 24 366 00 54. (PAP)
mb/ pat/