W zakresie bezpieczeństwa zdrowotnego szkoły powinny stosować się do wytycznych Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego - informuje MEN. Jednocześnie przypomina, że dyrektor szkoły odpowiada za bezpieczeństwo uczniów, przy czym podejmowane działania powinny być adekwatne do sytuacji.
W informacji opublikowanej we wtorek na stronie internetowej resortu edukacji przywołano poniedziałkowy komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego, że obecnie nie ma uzasadnienia dla podejmowania nadmiernych działań typu kwarantannowanie osób powracających z regionów północnych Włoch, odmawianie udziału w zajęciach szkolnych czy zamykanie szkół.
"W celu uzyskania bieżących informacji o zasadach postępowania, w konkretnych, indywidualnych przypadkach dyrektor szkoły powinien skontaktować się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną" - podkreśla Ministerstwo Edukacji Narodowej.
"Osoby, które przebywały w północnych Włoszech w ostatnich 14 dniach i zaobserwowały u siebie objawy, takie jak m.in.: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem powinny: niezwłocznie powiadomić telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego" - wskazało MEN w komunikacie.
Zaznaczono w nim, także w przypadku, gdy po powrocie nie zaobserwowano wspomnianych objawów przez 14 dni należy kontrolować swój stan zdrowia: codziennie mierzyć temperaturę ciała zwrócić uwagę na występowanie objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel).
"W przypadku wystąpienia tych symptomów należy bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego" - przypomina MEN zalecenia resortu zdrowia. Dodaje, że więcej informacji na ten temat jest na stronie GIS.
Wskazuje też, że niezbędne jest także przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.
Informuje, że z punktu widzenia zagrożenia epidemiologicznego Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do: Chin oraz Korei Południowej, Włoch (w szczególności do regionu Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum), Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu.
MEN zachęca również do zapoznania się z informacjami na stronach: Ministerstwa Zdrowia https://www.gov.pl/web/zdrowie/informacja-dla-osob-powracajacych-z-polnocnych-wlochi Kancelarii Prezesa Rady Ministrów www.premier.gov.pl
Epidemia koronawirusa, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, wybuchła w grudniu w mieście Wuhan w prowincji Hubei w środkowych Chinach i rozprzestrzeniła się na ok. 30 krajów na całym świecie. W Europie najwięcej przypadków koronawirusa zanotowano we Włoszech.
Włoska Obrona Cywilna podała we wtorek, że przypadki koronawirusa zanotowano w 20 z ok. 100 prowincji Włoch, łącznie jest ich 283. Najwięcej zachorowań zanotowano na północy kraju. Zmarło siedem zakażonych osób, obciążonych innymi chorobami.
Minister zdrowia Łukasz Szumowski we wtorek na konferencji w Warszawie podał, że nie ma do tej pory przypadku koronawirusa w Polsce. (PAP)
Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka
dsr/ mhr/